Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kadeřnictví Táňa Kmenta

Autor: muon | Jiří Zhoř
Adresa: Veselá 4, Brno, Česká republika | mapa
Web: www.tana-kmenta.cz
Investor: Táňa Kmenta
Realizace: 2012

V této realizaci interiéru jde o návrat do funkcionalistické meziválečné ikony - dnes Komerční banky v Brně od architektů Bohuslava Fuchse a Arnošta Wiesnera z let 1930.
Kadeřnictví je situováno do ulice Veselá naproti interiéru DNB, který jsem realizoval v roce 2008. Budova banky díky fasádnímu rozložení tak z této strany  vizuálně stoji na dvou interiérech od jednoho architekta.
Cílem tohoto projektu bylo navázání na vyhraněný  architektonický výraz budovy, který především vychází z nosné páteře železobetonové konstrukce, vnímání jejího materiálového akcentu v měřítku a konstruktivnímu obsahu použitých výrazových prostředků v samotné realizaci interiéru.
Myšlenkou bylo vytvoření scény, na které kadeřníci kreativně pracují a jsou přímo napojeni na prostor ulice Veselá a pasáž banky. Scéna je realizována jako diagonální prostorový raumplán, kde převýšením úrovní dochází k základnímu dispozičnímu řešení a současnému  vzájemnému uvolnění..
Měřítko a rozložení vneseného raumplánu tvoří určité propojovací jádro, se základní strukturu provozních funkcí. Na tuto strukturu navazuje instalace vnitřního vybavení, realizovaného solitery, které jsou v prostoru interiéru paralelou měřítka a materiálového působení vzhledem ke stávající svébytnosti architektonického kontextu.
Železobetonová odhalená konstrukce banky byla zjemněna prosvětleným bílým nástřikem, vizuální redukcí, která vnitřní formu prostoru do jisté míry abstrahuje, a v konečné fázi dává vyniknout vnesenému záměru materiálových forem ve světelném působení v denním a nočním akcentu prostoru.
Základním materiálovým archetypem zde zůstává černá ocel, betonové stavební překlady,staré masiv trámy, nerez plech, zrcadlové stěny, které jsou do prostoru vkládány ve své charakteristické vizuální predikci, měřítka a hmotnosti.
V tomto kontextu jde o hledání podstaty a autentičnosti zvolených konstrukčních prvků fixních a mobilních forem, které mají být vnímané přirozenou estetikou materiálů, jisté stavební obyčejnosti, kde vnější a vnitřní  forma se ve svém kontrastu mění, ale podstata zůstává stejná - pouhý stav materiálu je sám prostor.
V tomto projektu jde především o mentální obsah architektonického přemýšlení – skutečného rozhraní mezi stavební okázalostí směřující až k ponechanému hrubému detailu řemeslného provedení. Celkové obnažení nejednoznačného stavu a hledání aproximace mezi zadáním a vnesenou architektonickou formou je  tématem, funkcí a sociálně-vizuálním sdělením.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.11.12
Návštěvnost: 55070 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
fascinující Ondřej Zavřel 12.11.12 13:05
...Tedy,... šakal 12.11.12 15:53
Co není vidět na fotkách... brňák 12.11.12 17:40
Pecka... Winter 14.11.12 12:24
Kadere Radek 14.11.12 20:12
Nebezpečně úchvatné a úchvatně nebezpečné Lumír Gazda 15.11.12 09:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.