Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sportoviště pro Jihamerické hry 2010
Coliseos Medellín

Autor: Mazzanti Arquitectos
Spoluautor: plan:b arquitectos
Spolupráce: A.Sarmiento, J.Borbon, R.Lampprea, F.Pantoja, C.Bueno, J.Ovalle, A.M.Prado, C.Acero
Adresa: Entrada a la CL48, Medellín, Kolumbie | mapa
Web: www.medellincultura.gov.co/suramericanos
Investor: INDER
Náklady: 50 000 000 USD Projekt: 2008
Realizace: 2009 Užitná plocha: 30694 m²

foto: © Sergio Gomez

Sportoviště, které mění město

Projekt čtyř sportovišť (na košíkovou, volejbal, zápas a gymnastiku) pro IX Jihoamerické sportovní hry byl vítězným návrhem autorů Giancarlo Mazzanti a Felipe Mesa v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži organizované městem Medellín a kolumbijským spolkem architektů v kraji Antioquia.
“Projekt byl navržen jako nová modulace terénu v ůdolí Valle de Aburrá, které se rozkládá mezi vrcholky Nutibara a El Volador. Nová architektonická “topografie” je velmi originální. Z dálky působí abstraktním slavnostním dojmem a vnitřní prostory jsou díky pohyblivé střešní konstrukci pouze slabě osvětleny, což je pro takováto sportoviště příznivé,” vysvětlují architekti projektu.
Tento návrh sportovních hal pracuje komplexně zároveň jak s interiérem budov tak s otevřeným veřejným prostorem.
Všechny čtyři sportovní arény fungují na sobě nezávisle, ale z urbanistického hlediska se chovají jako jedna velká jednotka s veřejnými prostory mezi sebou.
Projekt navazuje na stávající městskou strukturu tím, že respektuje polohu sportoviště Iván de Bedout a navazuje na něj nejen vizuelně. Od hlavní silnice vede pěší zona směrem k novému sportovnímu centru Atanasio Girardot. Vznik čtyř nových vzájemně propojených trojúhelníkových náměstí obohatilo veřejný prostor pěší zóny kolem silnice a přispělo tak ke společenskému a sportovnímu propojení a plynulému pohybu chodců kolem všech budov.
Konečný tvar budov vychází z modulární ocelové konstrukce. Konstrukce zastřešení je tvořena zdvojenými ocelovými vazníky v základním modulu osmi metrů.
Každý vazník je podporována na svých koncích třemi ocelovými sloupy umístěnými za tribunou po obvodu každého sportoviště.
Sloupová konstrukce umožňuje světlé výšky 65 i 85 metrů, které zakrývají současně hřiště, divácké tribuny i obslužné prostory. Mezi střešními pásy jsou navrženy dešťové žlaby, jejichž polykarbonátové okraje propouští slabé světlo do interiéru.
Vazníky jsou vyztuženy a montovány na místě pomocí jednoduchých jeřábů, což byl nejjednodušší a nejefektivnější způsob montáže prefabrikovaných ocelových prvků v této zemi.
Ocelová konstrukce je překryta vlákno-cementovými deskami, přes které je natažena PVC membrána v tritónovém zeleném provedení. Konstrukce diváckých tribun je z vyztuženého pohledového betonu. Každé sportoviště má výšku zastřešení adekvátně k provozovanému sportu.
Bioklimatický návrh vytváří vhodné vnitřní teplotní mikroklima, kdy chrání před Sluncem během dne a umožňuje přirozenou ventilaci interiéru. Tvar i dispozice budov vytváří s ohledem na směr severojižních převládajících větrů místa s vysokým a nízkým tlakem.
Tento tlakový rozdíl generuje pohyby větru, který proniká čtyřmi propustnými fasádami a vychází střešními otvory (zakrytými plechovými krytkami v obslužných žlabech).
Jedním z nejzajímavějších prvků projektu je jeho univerzálnost a jeho dopad na okolní společenský život. Nové budovy působí během sportovních her jako samostatné jednotky, které budou využívány pro veřejnost i během jiných nejen sportovních událostí.
Nové sportovní haly byly nepochybně velkým lákadlem pro návštěvu IX Jihoamerických sportovních her konaných v kolumbijském městě Medellín. Architektonický výraz vytvářející novou topografii místa přeměnil část této městské struktury.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Romana Fukalová, 10.12.12
Návštěvnost: 39472 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.