Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kaple La Calera
Capilla Porciúncula de la Milagrosa – La Calera

Autor: Daniel Bonilla Arquitectos
Spolupráce: Akira Kita, Ana Lucia Cano
Adresa: La Calera, Kolumbie
Investor: rodina Durán Gómez
Realizace: 2003-04

foto: Andrés Tellez
Návrh malé kapličky v městečku La Calera, kousek od kolumbijského hlavního města Bogota, je tvořen hlavní hranatou hmotou, která vznikla pozvolným přetvořením působivé horské scenérie. Elementární geometrie rekonstruuje mimetickou formou okolního území a pokouší se o nepatrné změny. Současně působí tato geometrická čistota hranolu harmonickým dojmem. Jeho prostota spočívá v práci s třemi elementy – tichem, větrem a světlem. Snahou bylo vytvořit flexibilní prostor, který by poskytoval intimitu pro třicet lidí a zároveň by se mohl stát otevřeným svatostánkem pro velkou skupinu věřících. Tato kaple, ačkoliv je pro soukromé užívání, umožňuje taktéž přístup veřejnosti, čímž naplňuje demokratické principy v zemi plné kontrastů. Proces vysunutí části kaple, a tím zvětšení kapacity svatostánku pro veřejnost má symbolický význam blížící se mýtu. Toto vsazení pohyblivé části do statické hmoty vytváří vstupní bránu, “přechod mezi dvěma světy, mezi známým a neznámým, mezi světlem a tmou, pokladem a nutností. Otevření dveří umožňuje odkrýt tajemství. Nalezneme zde i  psychologický význam, nejedná se pouze o průchod, ale vybízí nás i k překročení čehosi.“ (ze Slovníku symbolů, Jean Chevalier a Alain Gheerbrant) Tato změna v přístupu, měřítku a změna osovitosti na křížovou dispozici mění taktéž funkci jednotlivých částí kaple: oltář se mění v chór, hlavní loď se stává vedlejší, sakristii střídá krajina. Aby tato přeměna byla možná, studovalo se do detailu umístění a orientace kaple vůči světovým stranám. V případě konstrukce kaple byly použity materiály splňující taktéž základní principy projektu: přírodní dřevěná textura evokující okolní krajinu. Dvojí výraz fasády vytváří kontrast a zároveň odkazuje na přírodní hodnoty. Nepohyblivá konstrukce představuje nepropustný kámen. Oproti tomu mobilní část ze skla a z dřevěnných mřížek budí dojem závoje. Vodní plocha nacházející se v těsné blízkosti rozpouští optickým klamem kapličku do krajiny.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Romana Fukalová, 13.11.12
Návštěvnost: 34465 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Congratulation Pavel Nasadil 13.11.12 15:43
...Oltář z Jäcklových profilů?... šakal 13.11.12 20:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.