Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Sanatorium Dr. Peták

Autor: A69 - architekti | Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Adresa: Františkovy Lázně, Česká republika
Projekt: 1998 Realizace: 2000-01

Všeobecná snaha posledních desetiletí vytvářet prostředí ve Františkových Lázních ještě více "lázeňštější" je natolik urputná, že provokuje k hledání postoje zbaveného předsudků, k vlastnímu vyjádření uvolněnosti a elegance současnými prostředky.
Sanatorium Dr. Petáka v sobě koncentruje všechny podstatné funkční komponenty typologie lázeňského města: ubytování, stravování a balneoterapii. Stěžejním tématem domu je maximální vazba na prostředí zahrady a parku.
Pozemek je situován na jižním okraji parku, který obklopuje klasicistní jádro města. Měřítko sousedních zemědělských usedlostí v uskupení chebského dvora tu kontrastuje s drobnou strukturou vilových domků z éry art deca.
Dvoupodlažní, částečně podsklepená stavba s ka- pacitou 42 lůžek je řešena jako ocelový vyzdívaný skelet. Půdorys o rozměrech 47 x 9,2 m vymezuje hlavní objem založený v rašelině. Z něj jsou vykonzolována křídla v 1.NP. Skelet umožnil zkoordinovat různé prostorové moduly nad sebou - modul hotelových pokojů ve 2. NP s modulem kuchyně, jídelny, recepce, balneoprovozu a bezbariérových pokojů v 1. NP a s modulem servisních prostorů v suterénu.
Těžištěm sanatoria je léčebná část. Kolem jejího středu - rehabilitačního bazénu s mořskou vodou - jsou soustředěny suché a mokré terapie vybíhající na prosklených konzolách do zahrady a parku. Specifické procedury, jako rašelinné zábaly, skotské střiky a ordinace lékaře, jsou uzavřeny do pevných vyzděných bloků. Kolem nich proudí domem mezi zástěnami z tónovaného skla a paravány v jemných pastelových barvách prostor z parku do zahrady.
Volba konstrukce, dispoziční řešení i výběr materiálů jsou podřízeny maximální úspoře prostoru (sendvičové zateplené panely, bezrámové prosklení), respektive úspoře nákladů ve složitých podmínkách. Formální střídmost a racionální koncept není jen dobovým způsobem vyjadřování, ale je i způsobem, jakým stavba sanatoria komunikuje se silnou klasicistní tradicí Františkových Lázní.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.08.05
Návštěvnost: 60495 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
studené Natalie Tůmová 13.02.06 14:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.