Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Zattere Co-op

Autor: Ignazio Gardella
Adresa: Fondamenta delle Zattere 401, Benátky, Itálie | mapa
Realizace: 1954-58

Každá nová stavba v Benátkách představuje vždy slohové rozpaky. Stále doufáme, že navrhneme moderní budovu, která by byla slučitelná s předchozími historickými styly. Gardelův nájemní dům by se dal považovat za nový gotický palác, moderní budovu s pozlátkem důvtipných gotických detailů. Dům s půdorysnou stopou ve tvaru písmene L stojí přímo na nábřeží naproti ostrovu Guidecca a rozšiřuje se podél Calle dello Zucchero uzavírající zahradní dvůr. Do domu zakousnutý vchod je z postranní uličky, která se přimyká ke kostelu Spirito Santo. Vstupní chodba vede ke dvěma samostatným schodišťovým blokům s výtahy, které obsluhují dvě skupiny bytů. První s výhledem na Guideccu, druhá otevírající se do vnitřní zahrady. Tyto dvě skupiny mají balkony orientované na jih a západ. Samostatný třípodlažní dům, který byl postaven později, zabírá společně s vnitřní zahradou severní konec pozemku. Obě budovy jsou postaveny za pomocí tradičních materiálů; sokl a obklad z místního travertinu a zdi jsou omítnuty. Kamenný základ, rámy oken, prahy, balustrády, komíny, vchod a nároží se v detailech a idejích odvolávají na architekturu 13.století. Šestipodlažní fasáda podél Canale della Guidecca byla navržena tak, aby snadno zapadla mezi sousedící stavby. Zahnutá fasáda podél kanálu, pás malých oken v soklu, jednoduché opakování oken, od fasády odskakující balkony horní tří pater, přehnaná římsa pokračující balkonem a těžké střešní tašky se snaží zmírnit dopad nové hmoty na své okolí. Tradiční stavební prvky paláců; sokl, piano nobile, atika a střecha poukazují na souvislosti typického středověkého benátského atriového domu. Kromě zřejmé metafory paláce byl Ignazio Gardella také citlivý k tradici vícegeneračních rodinných domů "Venizia Minore". Palazzi minore bylo sociální bydlení, ale tyto byty s výhledem přes kanál na Giudeccu jsou luxusní v tradici paláců na Canál Grande.
Gardellovo dílo z racionalistického období 30. let, které je nejlépe patrné na jeho soutěžních projektech, výstavách a "Milano Verde", se po II. světové válce dramaticky změnilo, když si, podobně jako spousta jiných milánských architektů, osvojil více regionální způsob stavění a oprášení tradičního způsobu stavění. Byl jedním z architektů, na které se odvolává Reyner Banham ve svém článku pro Architectural Review v roce 1959, kde napadá neoliberální styl ("neo-liberty style") jako opuštění ustanovení moderních principů. Zattere Co-op jednoznačné náleží tomuto pozdějšímu období.Zdroj: www.cartage.org.lb
Vložil: Petr Šmídek, 20.10.08
Návštěvnost: 43494 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.