Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům U Vojanky

Autor: ma3 architekti | Jan Adámek, Štěpán Malý
Adresa: U Vojanky, Košíře, Praha, Česká republika | mapa
Investor: ED Group
Realizace: 01 / 2011 - 07 / 2012 Užitná plocha: 2000 m²

urbanistické řešení
Pozemek v ulici U Vojanky je úzký a dlouhý a má převýšení cca 13 metrů. Horní část pozemku je skoro beze spádu, spád se odehrává v první třetině pozemku. Zmíněný pozemek je přístupný z východní strany z ulice U Vojanky. Na severní straně od pozemku je 3 patrový bytový dům se sedlovou střechou. Na jižní straně stojí 3 podlažní bytový dům se sedlovou střechou s vikýři. Na parcele o dva bloky vedle stojí terasový dům s plochou střechou, který reaguje na svah ve spodní části svého pozemku. Ostatní okolní zástavba je směsicí rodinných a bytových domů od tří do pěti nadzemních podlaží, z různých období 20tého století po současnost.
Celkové osazení objektu bylo provedeno s dodržením zákonných a hygienických norem, odstupové vzdálenosti navrženého domu a domu stávajícího splňují podmínky sklopeného řezu protilehlých zdí. Nový bytový dům, osazený na pozemek nestíní okolním objektům a splňuje podmínku osvětlení a oslunění jejich obytných místností dle normy.

architektonické řešení
S ohledem na parametry  pozemku došlo v návrhu k vytvoření dvou domů, které reagují na místní terénní podmínky a respektují výšku okolní zástavby. Spodní terasový objekt logicky reaguje na prudší svah v dolní části pozemku a jakoby se šplhá po svahu nahoru. Vhodnost tohoto řešení byla již prokázána u objektu v téže ulici na pozemku o dva bloky níže.  Dolní hmota spodního domu navazuje na domovní (uliční) čáru. Horní objekt již není terasový a má v posledním svém podlaží jen ustupující  terasy.
Na fasádách domů je použita obkladová cihla. U spodního domu je z poloviny použitá speciální plechová fasáda z velkoformátových kazet s kruhovými otvory. Doplňkové části fasády jsou z cembonitových desek.

provozní uspořádání domu
Uliční dům má jedno podzemní a sedm nadzemních podlaží. V 1.PP jsou podzemní garáže, v 1.NP jsou garáže, vstup do domu a technické zázemí domu. Z prostoru garáží je přístup na schodiště s výtahem, které je orientováno na severní stranu domu. Ve zbylých patrech domu jsou byty. Každý z bytů dolního uličního objektu má jeden balkón nebo terasu.
Horní objekt má jedno podzemní a tři nadzemní podlaží. V podzemním podlaží  je technické zázemní domu a ve zbylých prostorech jsou byty. I zde každý z bytů má jeden balkón nebo terasu. „Zelené“ plochy a terasy budou zejména u uličního objektu a to nad 1.PP - garážemi a po bocích domu s návazností na okolní zeleň. U horního objektu boudou „zelené“ zejména předzahrádky okolo celého domu. Na jednotlivých plochých střechách nebo na větších terasách bude vysazena menší zeleň v kontejnerech nebo zeleň extenzivní.

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 15.10.15
Návštěvnost: 56742 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
SMUTEK s.kopic 15.10.12 19:34
sousedi mufna 16.10.12 12:38
kamuflážnici Lamik 18.10.12 09:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.