Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lesopark Žižkův vrch
Mobiliář parku - šifrované hmotné básně psané morseovkou

Autor: Miloslav Fekar
Spoluautor: Roman Balatka Maršík
Adresa: Žižkův vrch, Jablonec nad Nisou, Česká republika | mapa
Realizace: 2012

TÉMA: RASTR jako SLOVO, PÍSMENO - tečka, čárka, mezera

Pro lesopark byl navržen jednotný mobiliář, jehož tématem je vztah hmoty a slova. Na jednotlivých pobytových místech - lavičkách, altánu, molech, hřištích - jsou zašifrované vzkazy pro návštěvníky parku. Šifra odkazuje na vztahy a komunikaci mezi lidmi, na formu, jakou se globálně pokoušíme dorozumívat. K vyjádření slova je použitá pro svoji jednoduchost morseovka, ztvárněná kombinací čtvercových, obdélníkových a barevných hranolů skládaných do rastru. Komunikační prostředek – morseovka - se může jevit jako předchůdce dnešních počítačových jazyků. Internetové programové jazyky jsou jakési složité šifry dnešní doby, kdy uživatel vidí jen výsledek - obraz.
Park je tvořen jako prostor, ve kterém lze odhalovat vzkazy. Jejich forma šifrovaná v morseovce je tematicky zaměřená na náš nedokonalý vztah k přírodě, upozorňuje na náš shon a naše prapodivné priority. Jsou to heslovité, obecné texty nabádající k zamýšlení - někde třeba i jednoslovné hmotné básně.
V prostoru hřiště s dlouhou lavicí lze psát vzkazy jiným návštěvníkům. Celý park je zaměřený na komunikaci, a to nejen ve smyslu vnímání a odhalování textů, ale také na komunikaci mezi lidmi - dětmi a rodiči nebo prarodiči, učiteli a žáky, kamarády, atd. Jednotlivé prvky ale fungují i bez této hry. Ta je jakousi významovou nadstavbou, která umožňuje prostor parku poznat hlouběji. Hra samotná nabádá k trávení chvil v přírodě při hledání a nacházení sama sebe.

Objekty lesoparku:

ALTÁN je podélně orientovaná dřevoocelová hmota, která vystupuje na popředí vegetace. Jsou to tři krychle spojené v jeden celek, přitom prostřední část je směrovaná otvorem pro sezení ven a v krajních polích jsou lavice orientovány na prostor uvnitř altánu. Celým objektem ve vertikálním rastrování prochází nápisy, přitom mezery mezi slovy jsou oddělené a tím je rastrování členité a částečně i pohledově prostupné. Rastr je mimo opláštění altánu také na podlaze, ve střeše i na lavičkách. Nápisy pobízejíjí ke zklidnění a zamyšlení nad spěchem. Altánem prorůstá jeden uměle vysazený strom, jenž altán sbližuje s okolní přírodou.

SPIRÁLA se tematicky vztahuje ke hře a hledání středu kruhu. Otevřená spirála vytažená do výšky odkazuje na vztah nebe a země – hledání místa ve světě. Hledání domova a své podstaty. Rastrování obsahuje zakódovaný nápis.

TERASY A MOLA jsou místem delších nápisů. Texty na hlavních plochách jsou kombinované tematicky s nápisy na lavičkách a zábradlí u těchto objektů. Zbývající úseky bez textů jsou vyplněné podlahovými dubovými prkny.

LAVICE S MORSEOVKOU na jednom z hřišť poskytuje návod na čtení abecedy a zašifrovaným vzkazem vybízí, aby si každý na pískové ploše hřiště vyzkoušel tvorbu slova, zanechal vzkazy ostatním a tak hledal základ komunikace .

Dalšími prvky se zašifrovanými zprávami jsou LAVIČKY, PARKET, INFORMAČNÍ TABULE, KOŠE, PIKNIKOVÉ SESTAVY a LÁVKY.

S nápadem na využití morseovky pro Lesopark Žižkův vrch a jejím ztvárněním přišel MgA. Miloslav Fekar, kterého si ke spolupráci přizval zpracovatel projektu Ing. Roman Balatka Maršík.Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 09.10.12
Návštěvnost: 44856 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.