Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Interiér mezonetového bytu v Hrdlořezích

Autor: Studio M.A.D. | David Mateásko
Adresa: Hrdlořezy, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2012

Mezonetový byt se nachází v novostavbě bytového domu „Rezidence Azalea“ v pražské čtvrti Hrdlořezy.
Byt je situován ve čtvrtém a pátém patře. Ve spodním vstupním podlaží je dvoupodlažní obytný prostor s prosklenou fasádou a vstupem na přilehlou terasu, kuchyňský kout, hygienické zázemí a dva samostatné dětské pokoje. Do horního podlaží vstoupíme interiérovým schodištěm, které vede na otevřenou galerii a dále do ložnice majitelů se šatnou a samostatným hygienickým zázemím.
Do návrhu interiéru jsme byli zapojeni od samotného počátku. Bylo tedy možné naplánovat a realizovat některé drobné dispoziční změny, které možnost účelného a pohodlného využití bytu značně vylepšily.
Ve spodním podlaží byla vytvořena nika pro úložné prostory při vstupu do bytu (opravdu nebylo účelné s každým kusem obuvi či oděvu navštěvovat ten či onen pokoj), byla rozšířena chodba mezi hygienickým zázemím a dětskými pokoji (toto bylo vzhledem k počtu dveří, které umožňují příchod do této chodby nezbytné). V horním podlaží došlo ke změně dispozice. Spojili jsme původně plánované oddělené prostory ložnice a pracovny do jednoho celku (tím byla získána ložnice adekvátní velikosti), byl vytvořen prostor šatny a původně oddělená pracovna byla přemístěna na galerii (z galerie je totiž nádherný výhled skrze prosklenou fasádu na okolní les). Vstup do koupelny (původně pouze z ložnice a okolo hlavy jednoho ze spících) byl umožněn i novými dveřmi přímo z galerie.
Všechny tyto změny byly zapracovány do klientské developerské dokumentace a realizovány v rámci hrubé stavby.
Posléze bylo možné přistoupit k návrhu a realizaci interiéru.
Základním středobodem celého interiéru se stalo nové schodiště, které propojuje patra bytu. Vzhledem k jeho umístění v centrálním obytném prostoru a blízko vstupu do bytu bylo velmi důležité najít pro něj vhodnou formu a propojit ho s potřebou maxima úložných prostor, kterých nebylo v bytě navrženo příliš mnoho. V současnosti se schodiště stalo „designovým“ kusem nábytku po kterém se stoupá do patra. V jeho útrobách se nachází botník, vinotéka a úložné prostory skříní a skřínek různých velikostí. Svým pojetím navazuje na provedení části kuchyně a provedení části okolo vstupu do bytu. Skříňky „sloupy“ lemují vertikálně obytný prostor a jsou zakončeny výraznou horizontálou, která skryla klimatizační jednotky a jejich vedení. Při pohledu od terasy se jedná o „perforovanou“ stěnu za kterou se nachází kuchyňský kout, schodiště a soukromé části bytu (ložnice a hygienické zázemí).
Jedním z důležitých momentů návrhu bylo řešení vstupu. Z domovní chodby se vstupuje přímo do obytného prostoru a to přímo vedle stěny, kde bylo uvažováno s domácím vybavením pro „zábavu“ (hifi, TV apod.). Pohled na vstupní bezpečnostní dveře přímo v obývacím pokoji vedle televize není rozhodně ničím zajímavým. Bylo potřeba vytvořit alespoň malý uzavíratelný prostor kde je např. možné odložit klíče. Proto byla „zábavní“ stěna ukončena „sloupem“ a díky posuvným skleněným neprůhledným dveřím je možné tento malý vstupní před-prostor uzavřít a zakrýt.
Celý proces návrhu probíhal za velmi intenzivních konzultací s majiteli bytu. Jejich pohled na bydlení se do návrhu také zřetelně vepsal a v bytu se nacházejí i prostory, kde byl náš vstup minimální (např. jsme nezasahovali do výběru keramiky, dlažeb a obkladů v koupelnách). Všechny prvky interiéru (truhlářské výrobky, podlahy, kuchyně, osvětlení, skleněné stěny atd.) byly realizovány díky osvědčeným a spolehlivým dodavatelům.
Majitelé již v bytě bydlí a jsou spokojeni. Návrh a realizace tohoto bytu jen posílila náš přátelský vztah a to je pro mne osobně možná ten nejdůležitější moment celé akce.
Ing.arch.MgA. David Mateásko
Projekt
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 02.10.12
Návštěvnost: 48930 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.