Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Univerzitní knihovna Sira Duncana Rice
Univerzita v Aberdeenu

Autor: schmidt hammer lassen architects
Adresa: Aberdeen, Velká Británie | mapa
Web: www.abdn.ac.uk/library
Investor: University of Aberdeen
Realizace: 2009 - 2011 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 15500 m²

Královna Alžběta II. 24. září 2012 oficiálně otevřela novou knihovnu univerzity v Aberdeenu.  Budova vzešla z architektonické soutěže z roku 2005 a nahrazuje dosavadní knihovnu z roku 1965 - Knihovna královny matky.
Knihovna se svými 15 500 m² poskytuje vzdělávací a výukový prostor 21. století pro studenty, univerzitní pracovníky, ale i veřejnost. Dává tak pozitivní příklad, jak může architektura přispět ke změnám. Budova byla uvedena do provozu už v září 2011 a od té doby ji během prvního roku navštívilo víc jak 700 000 návštěvníků.
"Nová univerzitní knihovna je i kulturním centrem jak pro studenty, tak pro městskou komunitu, místem setkávání. Fasáda se během dne třpití a v noci jemně září. Stává se majákem ve městě." Říká Morten Schmidt, zakládající společník z kanceláře schmidt hammer lassen architects, a pokračuje: "Nárůst návštěvníků ukazuje, jak nová knihovna ovlivnila každodení chování studentů. Ti chodí do knihovny studovat a stávají se součástí univerzitního společenství".
Požadavky v zadání soutěže byly vytvoření velkolepé univerzitní knihovny pro vědu a výzkum, která zároveň zajistí sociální zapojení místních.
Chris Banks - ředitel univerzitní knihovny - dodává: "Budova je odvážným a kladným gestem univerzity. Budova říká 'myslíme to vážně', ale zároveň i 'jste tu vítáni'.  Těší mě, jak akademici ukazují svou hrdost k budově tím, jak zde provádí kolegy z jiných univerzit nebo i vlastní rodinu. Také mám radost z prostoru, který knihovna postkytuje pro formální i neformální sektávání, a také z toho, kolik budova přitahuje studentů. Máme teď konečně možnost předvést naše velmi významné sbírky".
Universita v Aberdeenu byla založena v roce 1495 a univerzitní knihovna vlastní jednu z největších sbírek knih na světě, z nichž některé pochází už z 13. století. Architektura stavby vytváří moderní výukové prostředí, v kterém nejnovější technologie podtrhují velkolepost knihovního fondu. Ten čítá přes milion svazků.
Architektonickým srdcem knihovny je spirálovité atrium spojující osm podlaží. Svou dynamikou konstrastuje s exaktním vnějškem budovy. Mimoto, budova sleduje směr energetické efektivity (o čemž svědčí i BREEAM Excellent certifikát) a minimalizuje dlouhodobé provozní náklady. Fasáda sestává z nepravidelného vzoru panelů a kvalitního zasklení. Zajišťuje tak dostatek denního světla, ale i výhled na Aberdeen.
Od slavnostního otevření nese Nová knihovna jméno bývalého rektora Sira Duncana Rice.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 30.09.12
Návštěvnost: 42545 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.