Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce frýdlantského náměstí

Autor: VLADIMÍR BALDA architekt | Vladimír Balda
atakarchitekti | Jiří Janďourek
Dopravní řešení: Stanislav Koleník
Adresa: Náměstí Tomáše Garrique Masaryka, Frýdlant, Česká republika | mapa
Web: www.mesto-frydlant.cz
Investor: Městský úřad Frýdlant
Projekt: 2004 Realizace: 2009-11
Soutěž: 2002

© Aleš Jungmann
Hlavní ideou návrhu rekonstrukce frýdlantského náměstí bylo vytvořit volnou svobodnou plochu, nezastavěný a výrazně nečleněný veřejný prostor, jednoduše náměstí, které umožní obyvatelům a návštěvníkům města konat zde všemožné aktivity.
Použitím tří typů dlažeb, dvou druhů kamene a kladení byly v ploše náměstí odlišeny různé typy prostorů. Náměstí bylo realizováno jako bezbariérové s výjimkou povrchů parkovišť .
Centrální část náměstí je z výše zmíněných důvodů zcela volná. Této obdélníkové ploše ale  zároveň celému náměstí dominuje kašna se sochou Albrechta z Valdštejna. Kašna, přetékají obří mísa z liberecké žuly, ve své hladině odráží siluetu sochy Valdštejna, postaveného na samostatném žulovém podstavci vedle kašny. Bronzová socha z původní Valdštejnské kašny z roku 1914 spolu s novou kašnou tvoří nedílnou osvětlenou kompozici. Dominanta náměstí je situována při jeho severní straně na ose Kostelní ulice a opticky rozděluje centrální část na dvě poloviny. Rozdělení náměstí může být výhodné pro různé provozní využití, v případě konání trhů  nebo pořádání koncertů a divadelních představení. Centrální  část náměstí je jasně definována výraznějším typem tmavé čedičové dlažby, novým veřejným  osvětlením a městským mobiliářem (informační tabule, lavičky, koše, stojany na kola, pítko...) umístěným po jeho odvodu. V jednolité čedičové ploše lze nalézt  půdorysnou stopu bývalé radnice vyskládanou z původních čedičových kostek. Základy renesanční radnice byly objeveny při realizaci náměstí během archeologického výzkumu.
Prostor před současnou radnicí, v severozápadní části náměstí, je reprezentativní plochou  pro  shromažďování obyvatel. V jeho volné části vedle  čtyř dřevěných stožárů  vlajkoslávy se znakem města lze umístit  mobilního pódium.
Opačná,  jihovýchodní část náměstí s platany a lavičkami je pobytovou zónou, kde kavárny a restaurace  provozují letní zahrádky. Obě protilehlé části  jsou vydlážděny stejným typem velkoformátové žulové dlažby.
Do drobné žulové dlažby chodníků okolo centrální části náměstí se abstraktním způsobem promítá historická parcelace náměstí. Komunikace pro automobilovou dopravu a parkovací stání na severo-východní a jiho-západní straně náměstí jsou od pěších komunikací odlišeny  jiným typem kladení žulových kostek.

 

Literatura
150 Kč
 
150 Kč
 

Projekt
Fotografie
Aleš Jungmann
Fotografie
Jiří Jiroutek
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 21.09.12
Návštěvnost: 46837 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Ukázkové zklidnění! Jan Gregar 27.09.12 08:08
Pár poznámek na vysvětlenou Vladimír Balda 27.09.12 11:33
REAKCE NA P. GREGARA Jiří Žid 27.09.12 12:33
... ondrejcisler 09.09.13 13:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.