Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Sokolský dům s tělocvičnou
Sokolski dom na Taboru

Autor: Ivan Vurnik
Adresa: Tabor 13, Lublaň, Slovinsko | mapa
Web: www.sportnodrustvo-tabor.si
Projekt: 1923 Realizace: 1926

Řada slovinských institucí i občanských spolků usilovala o jasnou identitu, která by šla snadno spojit s národní tváří. Tělocvična sokolského spolku je postavena na místě, které bylo původně zamýšleno jako městský park. Sokolové zde již v roce 1919 vybudovali venkovní sportovní areál, k němuž nyní chtěli také připojit víceúčelovou halu. V roce 1923 se uskutečnila architektonická soutěž na novou halu, v níž zvítězil Vurnikův bohatě zdobený symetrický návrh určený k pořádání sportovních, kulturních i lidových slavností. Jeho stavba obsahuje šestici různě velkých sálů, kam lze vejít trojicí osově umístěných vstupů. Jižní vstup s monumentálním předsazeným schodištěm nabízí přímé spojení s hlavním sálem. Severní vstup je naopak zahloubený a poskytuje servisní přístup do administrativní části. Západní vstup spojuje tělocvičnu s venkovním atletickým oválem. Tento poslední vstup navíc disponuje v horním patře čestnou lóží a galerií pro hudebníky. Vurnikův návrh je natolik flexibilní, že podle potřeby lze všechny tři patra od sebe provozně oddělit nebo naopak spojit. Třináct metrů vysoký hlavní sál, který prochází celým domem až do podkroví, má dostatečné přirozené větrání i denních paprsků ze střešních světlíků. Mohutný objekt s výrazným vnějším zdobením uvnitř působí nečekaně lehkým a prosvětleným dojmem. Při navrhování sportovního zázemí se neopomnělo ani na nejmodernější technologické vybavení. Budova se tak může pyšnit větracími kanály ústředního topení. Teplý vzduch po budově šíří jediný ventilátor umístěn ve sklepě. Větrací průduchy jsou umístěny v nosných sloupech železobetonového skeletu. Lomený oblouk na průčelí je odkazem na populární soudobou expresionistickou architekturu, ale výzdoba a dekorace se pokouší o definování nového slovinského národního slohu. Obdobné projekty sokolských domů v 'národním slohu' realizoval Vurnik ještě v Golniku a Kranji, ty ale byly během druhé světové války zničeny.
Autor: Petr Šmídek, 01.09.12
Návštěvnost: 21394 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.