Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zacherlův dům
Zacherl Haus

Autor: Josip Plečnik
Spoluautor: Frantz Metzner
Adresa: Bauernmarkt 7, Wildpretmarkt 4, Vídeň, Rakousko | mapa
Projekt: 1900 Realizace: 1903-05

Zadavatelem domu byl vídeňský továrník Johann Evangelist Zacherl (vyrábějící prášek proti molům), který v roce 1900 uspořádal pro Wagnerovy asistenty interní soutěž, v níž se prosadil Plečnikův návrh. Pozemek budoucího bytového domu s obchody ležel v samém centru Vídně nedaleko Katedrála svatého Štěpána a po svém dokončení se stal první skutečně moderní stavbou ve středu města. Plečnik do projektu zapracoval všechny klientovy připomínky, a přesto se mu podařilo udržet čistý koncept, jak z provozní tak estetické stránky. Fasáda  byla na tehdejší dobu nebývalé hladká bez překypujícího dekoru. Jediným ornamentem jsou půl válcové kamenné pásky překrývající spoje granitových desek. Dům však zdaleka není puristický. O sochařskou výzdobu posledního patra se svými Atlanty postaral všerubský rodák František Metzner, který v době vzniku Zacherlova domu vyučoval na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole.
Na zaobleném nároží nejvíce pozornosti poutá bronzová socha archanděla Michaela od Ferdinanda Andri. Dům je rovněž zajímavý z konstrukční stránky. Aby mohly být výkladce obchodů v přízemí co nejvíce otevřené do ulice, je celé první patro postaveno na železobetonových sloupech. Zbývající horní poschodí jsou již klasicky zděná. Uvnitř městského bloku bloku pak z domu vystupuje čočkovitá hmota schodiště provedená v duchu nastupující vídeňské secese.
Přestože Plečnikovým odchodem do Prahy roku 1910 jeho vídeňské období pomalu končí, tak si Zacherlovi přivolali Plečnika ještě v roce 1912, aby upravil jejich rodinnou hrobku v karmelitánském kostele ve čtvrti Dobling.
Autor: Petr Šmídek, 31.08.14
Návštěvnost: 27892 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
nadčasové Lamik 06.09.12 08:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.