Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozhledna na Hnědém vrchu

Autor: ROSA – ARCHITEKT | Michal Rosa
Spoluautor: Ing. Ivan Šír – Statika staveb - mosty
Adresa: Hnědý vrch, Pec pod Sněžkou, Česká republika | mapa
Investor: Město Pec pod Sněžkou
Projekt: 2007 Realizace: 2008

Nejvyšší rozhledna v Krkonoších (nejvyšší plošina je 27 metrů nad zemí) je umístěna těsně pod vrcholem Hnědého vrchu u horní stanice lanovky. Mírně rozkročená konstrukce se skládá ze tří párů sloupů z přírodních dřevěných kůlů, které jsou na úrovni jednotlivých podlaží propojeny ocelovou konstrukcí. Unikátní je trojúhelníkový tvar podstavy a hlavních plošin.
Základním kritériem, které jsme si stanovili pro řešení rozhledny, bylo vytvoření návrhu "průhledné rozhledny", která by v dálkových pohledech co nejvíce splynula s okolím. Z toho důvody byla vyloučena klasická tesařská konstrukce, která by při výšce potřebné pro kvalitní výhled byla neúměrně masivní. Zvolena byla koncepce kombinující dřevo a ocel. Zároveň bylo nutné najít takový tvar rozhledny, který by při potřebné výšce a náročným povětrnostním podmínkám daného místa zajistil dostatečnou prostorovou stabilitu.
Rozhledna je navržena s trojúhelníkovou podstavou, přičemž sloupy v rozích půdorysného trojúhelníku jsou zdvojené. Tyto sloupy jsou navržené z nehoblovaných klád. Spojovací prvky a všechny vodorovné prvky jsou z pozinkované oceli. Tyto sloupy končí u předposlední pozorovací plošiny ve výšce 22,5 metrů. Poslední plošina a střecha rozhledny jsou neseny třemi ocelovými nosníky. Ocelové schodiště je neseno středovým ocelovým dříkem kotveným k vodorovným výztuhám rozhledny. Ocelové je navrženo i zábradlí a stupně schodiště, které jsou z pororoštů.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.08.12
Návštěvnost: 45076 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.