Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kancelářská a bytový dům Šmartinka

Autor: A.Biro | Matej Blenkuš, Miloš Florijančič
Spolupráce: Primož Hočevar, Mitja Zorc, Jerneja Fischer-Knap
Adresa: Jarška cesta 10 a,b, Lublaň, Slovinsko | mapa
Web: www.smartinka.si
Investor: ISO d.o.o., Primorje d.d.
Náklady: 4 400 000 Euro Projekt: 2000-01
Realizace: 2001-02 Soutěž: 1998
Užitná plocha: 8410 m²

Území na severu Lublaně mezi hřbitovem Žale a nákupní zónou BTC přestavovalo ještě nedávno území nikoho mezi Plečnikovou věčností a rychlospotřební architekturou obchodních staveb. Po dokončení severního úseku městského okruhu se z ulice Šmartinka stala jedna z hlavních přístupových tepen do centra a začala se rychle plnit developerskými projekty. Dynamicky se měnícímu prostředí odpovídá také architektura, která jako by se vzpírala místním regulativům a vše bylo maximálně podřízeno jedinému cíli – flexibilitě a zisku. Jedním z prvních počinů v této oblasti byl polyfunkční dům Šmartinka, který tehdy působil jako obří meteorit dopadnuvší do zahrádkářské kolonie. Klient však dobře tušil, jak se bude situace v následujících deseti letech vyvíjet. Přesto dům mezi polorozpadlými garážemi stále vypadá jako z jiného světa. Autor návrhu přitom dokázal využil místní regulativy ke svému prospěchu a navrstvil na sebe pestrou sbírku funkcí od suterénního parkování, obchody v přízemí, horními kancelářemi a celý je korunován  bydlením v nejvyšších patrech. Kromě netradiční hmotové kompozice s výraznými střešními boxy na sebe objekt upoutá i použitím nákladných hliníkových panelů a velkplošného zasklení. Funkční rozložení je logické a lze ho vysledovat i zvenku podle různého obvodového pláště. Během výstavby nebyli známí budoucí vlastníci bytů ani nájemci kanceláří. Dispozice musely proto umožňovat co největší variabilitu, zůstaly většinou prázdné a čekaly na svého pozdějšího uživatele. Obchodní a kancelářské plochy jsou mezi sebou odlišený různými druhy velkoplošného zasklení. Vrchní obytná část je pojednána odlišným způsobem: jako tři samostatné rodinné domy posazené na střešní terasu. Se spodním objektem mají společné jen instalace a komunikační jádro. Zbývající části přečnívají nebo ustupují, aby vytvořily kryté třešní zahrady, odkud si majitelé bytů mohou užívat dostatek soukromí a mít přitom velkolepý výhled na město. Projekt bytového domu Šmartinka získal v roce 2003 Župančičovu cenu.
Autor: Petr Šmídek, 11.07.12
Návštěvnost: 30483 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.