Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Polyfunkční dům Dunajski vogal

Autor: A.Biro | Matej Blenkuš, Miloš Florijančič
Spoluautor: Marko Studen / Spacelab
Adresa: Dunajska cesta, Lublaň, Slovinsko | mapa
Investor: Mreža Jit d.o.o.
Realizace: 2006

Slovenska cesta, severojižní osa protínající Lublaň, představuje výstavní síň slovinské architektury. Vyrůstaly na ní první mrakodrapy, udávaly nové styly, architekti zde svými projekty reagovali na aktuální dění. Ulice však není nekonečná a v 80. letech se moderní výšková zástavba přesunula severně za železniční dráhu, kde Slovenska cesta plynule přechází v Dunajskou cestu. Cílem také bylo zakrýt těmito výstavními budovami podél hlavní příjezdové cesty do Lublaně nízkou bytovou zástavbu ležící hned za nimi. Lublaň tak měla pro přijíždějící působit větším a velkolepějším dojmem. Protože se jedná o jednu z nejdůležitějších ulic ve městě, byla v průběhu času místní regulace postupně zpřísňována.
Bytový dům Dunajski vogal, za který A.Biro získalo v roce 2006 Plečnikovu cenu, je první stavbou, která se plně řídila novými regulativy. Nárožní objekt na jednom z mnoha křížení Dunajske cesty ustupuje zpět s výhledem budoucího rozšíření ulice o novou tramvajovou dráhu. Na rozdíl od dřívějších mrakodrapů si tato stavba klade za cíl vytvořit nižší administrativní hmotou uliční frontu, na níž shora přiléhá příčná hmota s bytovými jednotkami. Toto jednoduché uspořádání dvou hmot nezastiňuje v ranních hodinách ulici. Spojením kanceláří a bytů architekti využili ve svůj prospěch místní regulace a zároveň se jim podařilo vytvořit atraktivní místo k práci i běžnému životu. Kombinace tmavého režného zdiva a okenních pásů vytváří při pohledu z nároží zajímavého hada proplétajícího se budovou. Cihlový obklad objektu zároveň dodává dojem mohutnosti a solidnosti. Bytové jednotky s výhledem do ulice jsou z důvodu ochrany před venkovním hlukem ukryty za prosklenými lodžiemi. V současné době objekt stále výrazně převyšuje okolní zástavbu, ale počítá s tím, že se to v nejbližších letech změní a stavební boom brzy dospěje z centra až sem.
Autor: Petr Šmídek, 11.08.12
Návštěvnost: 37485 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.