Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Obytný soubor Srnčeva ulica
Urbane vili Sernčeva ulica

Autor: Aleš Vodopivec
Adresa: Srnčeva ulica, Maribor, Slovinsko | mapa
Investor: Komunaprojekt d.d.
Realizace: 2007

Maribor je s téměř sto tisíci obyvatel druhé největší slovinské město, o jehož ambicích svědčí i to, že se stalo Evropským městem kultury pro rok 2012. Kromě kultury dokáže město nabídnout i řadu dalších důvodů k příjemnému životu. Centrum Mariboru se může pochlubit jedním z nejdelších nábřeží v zemi. Jižní předměstí se téměř dotýká lesních úbočí a nedalekých lyžařských sjezdovek, zatímco severní pohled nabízí viniční krajinu, která je nedílnou součástí panoramatu města. Tuto skutečnost si uvědomuje i řada stavebních firem a jižní část města za řekou Drávou prošla v posledních dekádách mohutnou bytovou výstavbou, přičemž nejkrásnějším místem k životu přece jen stále zůstává severní břeh s vilovou čtvrtí Koroška vrata ležící pod slavnými vinicemi západně od historického centra. Do směsice městských vil z 19. a 20. století nově přibyl obytný soubor od lublaňského architekta Aleše Vodopivce, jehož tvorba není tolik mediálně líbivá, ale o to víc přesvědčuje svojí kvalitou a nadčasovostí při každodenním užívání. Projekt deseti obytných domů na ulici Srnčeva se zaměřuje na náročné klienty vyžadující život ve městě, ale přitom se nechtějí zbavit všech výhod života v rodinných domcích se zahradou. Nově navržené hmoty se svými rozměry snaží přiblížit sousedním klasicistním vilám. Jednotlivé bloky jsou od sebe vzdáleny tak, aby se mezi ně vešly spojující venkovní terasy. Oddělené vstupy do jednotlivých domů společně s dostatkem volného prostoru zaručují obyvatelům pocit otevřenosti a zároveň soukromí. Použitý konstrukční systém se sdruženými instalacemi v příčných stěnách umožňuje různé členění bytů či jejich spojování, aby se dispozice mohly přizpůsobovat aktuálním požadavkům jejich obyvatel. Při stavbě byly použity kvalitní a trvanlivé materiály - žulový obklad vnějších stěn, hliníkové okenní rámy s předsazenými hliníkovými žaluziemi, prosklená komunikační jádra a masivní dřevěné podlahy -, což plně odpovídá představám bydlení v městských vilách.
Autor: Petr Šmídek, 05.08.12
Návštěvnost: 38767 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.