Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Stálá expozice historie dopravy NTM - soutěžní návrh
Soudobá interaktivní expozice dopravní haly včetně řešení hlavní dvorany

Autor: Skupina | Marcela Steinbachová
Spoluautor: Marek Kopeć, Bronislav Stratil
Adresa: Kostelní 42, Holešovice, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.ntm.cz
Investor: Národní technické muzeum
Soutěž: 2006

Cílem návrhu bylo nechat promlouvat unikátní exponáty ze sbírek NTM a jedinečný prostor Dopravní haly. Zachovat její atmosféru, ale zároveň nechat vyznít jednotlivé expozice na galeriích. Ukázat nejen exponát samotný, ale odhalit i jeho historické, společenské a kulturní souvislosti. Rozšířit dojmy návštěvníka, komunikovat, vést dialog. Otevřít muzeum.
Koncept expozice je přehledný, jasně definovaný, ale skrývá v sobě i prvky tajemství, objevování. Zachováváme princip galerií, každá z nich však má jiný charakter, který návštěvník postupně odhaluje. V přízemí zůstávají exponáty z automobilových, leteckých a železničních sbírek. Dochází k vynechání některých prvků železniční dopravy a k částečnému uvolnění prostoru. Automobily jsou umístěny na soklech aerodynamických tvarů, doplněných o vystavování na točně a heveru. Stěny přízemí tvoří pozadí exponátů (fotografie, projekce) či jsou uvolněny pro expozici (vlakové kupé, automobil rozebraný na jednotlivé díly, rastr z jednotlivých komponentů železniční dopravy). Stávající robustní můstky k lokomotivám jsou nahrazeny lehkými proroštovými lávkami. Motocykly na první galerii jsou vystaveny na průběžném soklu, který je přerušován místy pro posezení, drobné exponáty či obrazovky. Sbírky cyklistiky jsou vystaveny při stěnách a podél zábradlí druhé galerie. Zbylý prostor vyplňuje lodní doprava. Na třetí galerii jsou vystaveny reprezentativní funkční modely letadel a strojů, skici průkopníků a vynálezců a menší motory letadel. Součástí návrhu je průchod vyřazeným dopravním letounem a dřevěnou konstrukcí trupu letadla. Prostory s vystavenými exponáty na galerií jsou přerušovány prostory s různou náplní: studijními koutky, odpočinkovými místy, audiovizuálními vjemy. Na kratší stěně ve všech patrech galerií je umístěna prostorová koláž, rastr z reálných objektů jednotlivých sbírek. Prostoru vévodí jako doposud zavěšené letouny, dva z nich jsou navrženy v dynamické poloze. Na zábradlích galerií jsou umístěny interaktivní prvky (zaměřovače, dalekohledy, zpětná zrcátka), které může návštěvník využívat k přibližování těchto exponátů, a zároveň tak dochází k propojení ostatních sbírek muzea (optika, fotografie, film, akustika, měření času) se sbírkou dopravy. Vystavené exponáty jsou doplněny o texty, o historické a sociálně-kulturní souvislosti a dobové dokumenty (plakáty, grafika, reklamy, výrobní značky atd.).
Součástí návrhu řešení oživení expozice je zpřístupnění prostorů stávajících depozitářů. Kromě způsobu vystavování v depozitářích lze nahlédnout do autodílen, navštívit interaktivní zkušebnu a audivizuální prostor s promítáním. Doplňkem expozice je interaktivní textový pás umístěný na konstrukci galerií. Návštěvník může text z oblasti vědy a techniky generovat dotykem na obrazovce počítače.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 18.08.12
Návštěvnost: 19753 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.