Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Kulturní dům Španělských republikánských bojovníků
Kulturni dom španskih borcev

Autor: Oton Jugovec
Adresa: Zaloška cesta 61, Lublaň, Slovinsko | mapa
Web: www.lgl.si
Realizace: 1979-81

V kulturním domě, který za předchozího režimu nesl hrdý název 'Španělských republikánských bojovníků', ve čtvrti Moste na východním okraji Lublaně dnes sídlí mládežnické centrum s dětským divadlem. Narůžovělý betonový komplex s podobou vojenského bunkru byl součástí nově vybudovaného centra na bývalém dělnickém předměstí, jehož součástí byla také tržnice a obchody navěšené podél ulice Zaloška vedoucí do centra Lublaně. V kulturním domě se kromě víceúčelového sálu pro pořádání společenských událostí nachází také knihovna Jože Mazovce a výstavní galerie Jelovšek.
Uvnitř jednoduché krabice s redukovaným počtem okenních otvorů se nachází stejně jednoduchá a promyšlená dispozice. Přízemí je rozděleno jen na dvě části: auditorium a vstupní sál s dominantním schodištěm uprostřed. Všechny ostatní provozy tu hrají vedlejší roli a jsou maximálně zredukovány pouze na správnou funkčnost. Objekt má celkem čtyři poschodí, kam je přístup z různých stran a z různých úrovní, což umožňuje různorodé využití a soužití mnoha různých aktivit uvnitř jediné stavby. Zdánlivě introvertní samostatně stojící objekt ve skutečnosti slouží pro široké okolí jako aktivační prvek plný společenského dění. Obvodový plášť z betonových prefabrikátů se snaží napodobovat horizontální dřevěné obložení. Lineární okna volně rozházená po fasádě svým nízkým podélným profilem udržují celistvost hmoty. Důmyslné plastické členění vnějšku je zejména v přední části reminiscenci na slovinskou brutalistní tvorbu z přelomu 50. a 60. let, které byl mladý Jugovec aktivně účasten. Jedinou částí, která se více otevírá svému okolí, je hlavní vstup s mohutným vystupujícím přístřeškem a obřím oknem v horním poschodí s výhledem do ulice Zaloška.
Kulturní centrum představuje jedno z pozdních děl Otona Jugovce, který velkou část svého života zasvětil ochraně kulturních památek. Tvořil za požití moderních prostředků, plně si však uvědomoval svoje vlastní kořeny a přispěl k tomu, co je dnes nazýváno regionalismem. Architekt zde zvolil cestu nekonkurovat svojí stavbou okolnímu prostředí. Jednoduše uspořádal vnitřní provoz, obalil jej zdrženlivým pláštěm a přirozeně vložil na předem dané místo bez potřeby předstírat nějakou monumentalitu vlastní řadě ostatních kulturních institucí.
Autor: Petr Šmídek, 30.06.12
Návštěvnost: 22589 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.