Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Dočasná modulární školka Ajda

Autor: Arhitektura Jure Kotnik | Jure Kotnik
Návrh fasády: Kitsch-Nitsch
Adresa: Ravne na Koroškem, Slovinsko
Realizace: 2009

V malém Slovinském městečku poblíž hranic s Rakouskem se musely školky vypořádat s náhlým zvýšením počtu malých dětí. Původní záměr byl rozšířit stávající školky novými přístavbami. To byl však plán na delší dobu. V té době tedy úřady přistoupily k efektivnímu řešení použitím ISO kontejnerů, jejichž výhodou je rychlost a nízká cena.
Ajda byla dočasným přístavkem stávající školky ve městě Ravne na Koroškem. Za jediný den byly smontovány tři kontejnery a připevněny k jádru existující budovy. V těchto třech kontejnerech vznikla jedna velká třída pro 14 dětí. Nová přístavba vyrostla u vchodu do staré budovy a jako parazit využívala infrastrukturu stávající školky včetně šaten a hygienického zázemí.
Přestože šlo o dočasnou stavbu, její vzhled nezůstal bez zkrášlení. Výzdobou fasády byla pověřena umělecká skupina Kitsch-Nitsch, která pomocí barevných nálepek v duchu tradiční školní grafiky převlékla šedivé kontejnery do hravých a přátelských fasád, se kterými se dokáží ztotožnit nejen děti, ale i rodiče a zaměstnanci.
Na východní a západní fasádě musela výzdoba zohlednit okna, dveře a rámy konstrukce, zatímco jižní fasáda bez otvorů poskytla k pojednání celou svou plochu, takže zde vznikla veliká tvář, která zve děti blíž.
Po roce užívání již Ajda nebyla potřebná a kontejnery byly recyklovány. Její příklad však zůstává vzorem toho, že dočasnost a nízký rozpočet neomlouvají absenci dětsky přívětivého řešení.
Zdroj: Arhitektura Jure Kotnik
Vložil: Petr Šmídek, 26.06.12
Návštěvnost: 40164 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.