Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mezinárodní automatická telefonní centrála
Mednarodna avtomatska telefonska centrala (MATC)

Autor: Milan Mihelič
Adresa: Cigaletova ulica 15, Lublaň, Slovinsko | mapa
Web: www.telekom.si
Realizace: 1972-78 Soutěž: 1970

Zatímco Ravnikarovy věže na náměstí Republiky měly vyznačovat novou jižní bránu do města, tak o tři roky později (1963) se uskutečnila soutěž na Bavarski dvor, který ztvárňoval severní bránu do Lublaně. V soutěži tehdy zvítězil architekt Milan Mihelič s clusterem výškových budov, z čehož se podařilo realizovat jen čerpací stanici, mrakodrap S2 a telefonickou ústřednu MATC. Severní brána má dodnes silný růstový potenciál. Kvůli nekoncepčním urbanistickým zásahům ze strany města bylo území po dlouhá léta sužováno dojmem nedokončeného torza. Významná křižovatka vedle Miheličova mrakodrapu 'Poslovna stolpnica S2', kde se Slovenska cesta střetává s vnitřním městským okruhem železniční dráhou, je v současnosti postupně doplňována o další výškové objekty od Sadara s Vugou nebo Borise Podreccy, jehož soutěžní návrh zvítězil v roce 2008 na novou podobu Bavarski dvor v sousedství Miheličovy mezinárodní automatické telefonní ústředny a dává tak naději, na celkové dokončení a urbanistickou nápravu místa.
MATC je první slovinskou high-tech stavbou, která vzešla z architektonické soutěže uspořádané v roce 1970.
Autor vítězný návrh rozdělil do dvou částí: vlastní hmota telefonní ústředny se nachází v podzemí, zatímco kanceláře jsou umístěny ve dvou nadzemních podlažích. Přízemí tak zůstalo prázdné a lidé tudy mohou po ulici volně procházet. Horní administrativní část, která se vznáší nad chodníkem, podporují jen dva mohutné válcové výduchy vzduchotechniky a čtveřice tenkých ocelových sloupků. Zavěšený plášť zvlněné fasády tvoří bezrámové zrcadlové zasklení. Po konstrukční stránce i způsobem zrcadlení okolí na fasádě se MATC v mnohém podobá slavné budově Willis Faber and Dumas v Ipswichi od Lorda Normana Fostera, která byla dokončena o tři roky dříve. Mihelič si však obdobný způsob velkplošného zasklení vyzkoušel již dříve na obchodním domě v Novém Sadu, který pak zužitkoval a promítl do torza realizovaného v Bavarski dvor.
Autor: Petr Šmídek, 23.07.12
Návštěvnost: 25224 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.