Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidenční park Baarova

Autor: CMC architects, a.s. | David Richard Chisholm, Vít Máslo
Spoluautor: Jan Hřebíček
Adresa: Baarova, Michle, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2012

Charakteristika území
Objekt Rezidenčního parku Baarova se nachází v Praze 4 - Michli, na severním okraji rychle se rozvíjející administrativní čtvrti BBcentra nedaleko stanic metra Budějovické, Pankráce. V severovýchodní části bloku ohraničeného ulicemi Baarova, Telčská, Želetavská a U Pomníku. Parcela je v mírně svažitém terénu na vrcholové partii Pankrácké pláně. Místo stavby lze charakterizovat jako přechod mezi drobným měřítkem solitérů individuálního bydlení na severu a monobloky administrativních budov na jihu. Na jihu se nachází nově vzniklý Baarův park, který tvoří místo oddechu.

Urbanismus
Urbanistická koncepce komplexu Rezidenční Park Baarova vychází z pečlivého porozumění stávající rozměrové nesourodosti areálu a příležitosti plynoucí z vytvoření vnitřně zaměřeného exkluzivního společenství. K zadání jsme zpočátku přistoupili čistě jako sochaři v tom smyslu, že jsme si prostor představili jako zcela zastavěný blok, z něhož jsme vyčlenili prostor tak, abychom umožnili přístup světla, poskytli možnost pohybu pro život v trojrozměrné kompozici. Syntézou toho všeho bylo sochařské, skládané a vzájemně propojené provedení, které působí dojmem skupiny závislých objektů, z nichž každý vykazuje nepřetržitou souvislost se všemi ostatními a prorůstá rovněž do přilehlého parku. Přilehlé prázdné prostory (proluky) jsou rovněž navrženy jako řada prorůstajících a vzájemně propojených vztahů, které s konečnou platností vdechují obytnému souboru charakter živoucího společenství. „Strážní“ věžovitý prvek na rohu důrazně odděluje soubor od jeho kontextu, jako nová výrazná součást daného prostředí a vytváří tak formální urbanistický vstup do společenství.

Architektura
Je samozřejmé, že sochařský přístup k tomuto výlučnému společenství předpokládá použití luxusního a na dotek příjemného materiálu, který je pro Prahu mimořádně typický a nadčasový – pískovec. Je to jako kdybychom vzali obrovský pískovcový kvádr a podobně jako moderní sochař Brancusi vylisovali expresivní formu pro bydlení. Kamenný objekt pak vstoupí do trvalého dialogu mezi světlem, vzduchem, prostorem a přilehlým parkem. Kontrastní vodorovná linie pohybující se v harmonii skladby s formami a fasádami vyjadřuje celkovou urbanistickou koncepci a vymezuje také zvláštní pohledy na kontext obklopující stavbu. Dřevěná okna s vertikálními proporcemi zdůrazňují pohledy a světlo vstupující do obytných prostor, dávají vyniknout měkké, přirozené, na dotek hřejivé textuře pískovce. Plošné skleněné balkony umožňují výhled do parku a zeleně, ale při tom zajišťují dostatek soukromí, aby se obyvatelé mohli cítit pohodlně.

Zeleň
Zelené prostředí, do kterého je stavba zasazena, je nedílnou součástí celkového urbanistického a architektonického řešení a je ve skutečnosti dalším rozpracováním myšlenky „skládané formy“ a „skládaného prostoru“. Pestrá paleta použitých materiálů zahrnuje vodu, kámen, dřevo. Mnohotvárná rozmanitost květin, keřů a stromů se rovněž vyznačuje dynamickou kompozicí vyjádřenou formou budovy, jejím prostorem a fasádami. Záměrem návrhu stavby je zejména poetické propojení atmosféry parku s vysoce profesionálně řemeslně provedenou, tedy příjemnou na dotek a sošnou obytnou stavbou.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 25.07.12
Návštěvnost: 55680 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.