Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Barokní dvůr

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Adresa: Mestski trg 26, Lublaň, Slovinsko | mapa
Investor: DZS d.d

Realizace: 2011 Užitná plocha: 2420 m²
Plocha pozemku: 692 m²

Ani tak překrásné město jako Lublaň by se nemělo hermeticky konzervovat a chránit před soudobými zásahy v historickém jádru. Jinak bychom se totiž nikdy nedočkali Plečnikových ozdravných proměn města či dnešních významných úprav břehů řeky Ljubljanica pod vedením manželů Vozličových. Z center se nesmí vytrácet její obyvatelé, aby se z domů nestaly pouhé kulisy pro turisty či skořápky komerčních aktivit.
Projekt bytového domu Barokní dvůr od místního ateliéru OFIS představuje komplexní rekonstrukci trojice barokních domů nacházejících se před lublaňskou radnicí s barokní Robbovou fontánou nedaleko slavného Plečnikova trojmostu. Původně tato část městského bloku patřila knižnímu nadavatelství, které v 80. letech minulého století vnitřní dvůr nekompromisně zastřešilo, přízemí využilo pro knihkupectví a horní poschodí jako kanceláře. Po rekonstrukci byl vnitřní dvůr znovu otevřen a nyní slouží ke zlepšení osvětlení a cirkulaci vzduchu na stísněné středověké parcele, kam se nakonec podařilo umístit celkem dvanáct bytových jednotek. Zatímco uliční barokní fasáda byla zrekonstruována do původního stavu, tak vnitřní dvůr prošel pod dohledem památkářů výraznou obměnou. Projekt navrací dvoru jeho původní funkci centrálního komunikačního prvku mezi jednotlivými patry. Kromě dostatečného osvětlení bytů bylo dalším úkolem  vytvořit v přízemí příjemnou vnitřní zahradu. Výsledkem je v atriu celoskleněný plášť chránící historické prvky barokního dvora. Skleněné plochy prostor již dále nezmenšují a díky zrcadlení desek se dvůr naopak opticky zvětšuje. V průběhu rekonstrukce byla odkryta celá řada kamenných oblouků, pilířů či trámů, které zůstaly zakonzervovány a vystaveny za prosklenou fasádou. Historické prvky se tak staly součástí interiéru a doplňují hru transparentní a zrcadlících ploch v interiérech. Z bytů se rovněž nabízí výhled na blízkou lublaňskou katedrálu i hrad. Díky zrcadlení je tyto městské dominanty vidět na fasádách i zespodu atria. Navrácené atrium se kromě dostačujícího osvětlení stará také o přirozené větrání bytů a s výjimkou střešních penthouse není zapotřebí dodatečná klimatizace.
Autor: Petr Šmídek, 20.07.12
Návštěvnost: 38023 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.