Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Penzion v pasivním standardu

Autor: Valert Petrášek architekti | Michal Valert, Tomáš Petrášek
Autor PSP a PPS: Pavel Hon
Adresa: Nechory, Prušánky, Česká republika | mapa
Web: www.hotel-beatrice.cz
Realizace: 2011

Záměrem stavebníka bylo rozšíření plochy stávajících vinných sklepů využívaných jako restaurace a sklad archivního vína. Na toto podnikání má návaznost budova penzionu jako vlastní ubytovací kapacity pro návštěvníky, která je v suterénu přímo napojena na sklepy.

Urbanistické řešení
Dvoupodlažní objekt penzionu se nachází ve vinici, za humny, záměrně odsazen od okolní zástavby, aby při svém větším měřítku působil soliterně, a drobnou zástavbu vinařské vesničky ponechal nedotčenou. Odsazením objektu od zástavby vznikají parkovací plochy, a reprezentační nástupní prostor.  Hmota stavby je výslednicí co nejefektivnějšího řešení dispozice z hlediska minimalizace zbytečných ploch a zároveň co nejkompaktnějšího hmotového řešení z hlediska minimálních tepelných ztrát, čímž bylo dosaženo pasivního standardu. Pultová střecha a rozdělení na dvě posunuté hmoty zdrobňují měřítko objektu. K návrhu penzionu patřila také dostavba sklepů navenek přiznaných dvěma vstupními objekty, které mají měřítko nadzemních vstupů do tradičních vinných sklípků.

Architektonické řešení
Objekt penzionu má jednoduché architektonické členění a moderní výraz. Svým členěním a detaily zachovává měřítko okolní zástavby. Dlouhá západní a východní fasáda je osazena představenou ocelovou konstrukcí, která stíní objekt, slouží jako venkovní balkony pokojů a zároveň je konstrukcí pro popínavé víno. Většina otvorů má tradiční proporce a měřítko - francouzská okna v téměř pravidelném rastru, místy nuančně okna s parapetem. Vstupní otvor je větší a rohový. Sklepy jsou postaveny místní tradiční technologií, jejich atmosféru dotváří pohledové cihelné zdivo. Objekt má hladkou štukovou omítku v bílé barvě a střešní krytinu z titanzinkového plechu, v šedém provedení. Okenní a dveřní rámy jsou dřevěné, v přírodní podobě. Představená stínící konstrukce má ocelovou pozinkovanou nosnou konstrukci s dřevěnými výplněmi.

Dispoziční řešení
Vstup do objektu je na jižní kratší straně fasády. Za ním následuje dvoupodlažní foyer s recepcí, do nějž je vyústěno schodiště a který je vizuálně propojen s konferenční místností zapuštěnou částečně pod venkovní terén. Pokoje jsou řazeny po obou stranách chodby ústící do foyeru, tedy podél dlouhé západní a východní fasády. Na konci chodby mezi pokoji (v severní části objektu) je požární únikové schodiště s výstupem přímo na terén. Dispozice je výrazně modulově sjednocená. Několik modulů za recepcí zahrnuje technologické a provozní zázemí objektu. Stejný princip je v poschodí – v modulu pro jeden pokoj je zázemí pokojské, včetně výtahu a shozu prádla. Výtah vede také do suterénu s hlavní halou využívanou jako posezení po uzavření sklepů, do kterých se z haly také vstupuje. Sklepy jsou přístupné ještě ze sklepů stávajících, z penzionu, z nadzemního vstupu pro cyklisty vedle parkoviště a z nadzemního vstupu s únikovým schodištěm před penzionem.Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 24.07.12
Návštěvnost: 43019 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Skvelé Matej Farkaš 26.07.12 08:59
technické řešení Tomáš Petrášek 30.07.12 10:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.