Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření vily T

Autor: OFIS arhitekti | Rok Oman, Špela Videčnik
Spolupráce: Andrej Gregorič , Tomaž Gregorič, Janez Martinčič, Janja Del Linz, Will Gibson, Andrej Kacera, Jan Smejkal
Adresa: Lublaň, Slovinsko
Projekt: 2009 Realizace: 2010-12
Užitná plocha: 748 m²

foto: Tomaž Gregorič
Lublaňská Vila Dular z roku 1932 od architekta Josipa Costaperaria je názorným příkladem slovinského modernismu. Jednoduchá bílá kostka zakončená dřevem obloženou nástavbou s rozlehlou střešní terasou leží uprostřed zahrady mezi dalšími vilami ze stejného období. Dnes v domě žijí na každém ze tří podlaží různí vlastníci. Rodina bydlící v přízemí potřebovala přizpůsobit svůj byt bezbariérovému provoz vozíčkáře, čímž rodina v prvním poschodí získala možnost využívat střechu nové přístavby jako terasu. Nyní po přestavbě jsou všechny místnosti pohodlně dostupné pro majitele, který je upoután na kolečkové křeslo. V přístavbě, kterou využívá rodina se třemi dětmi (a psem), se nachází jídelna s obytným prostorem. Navíc vzniklo kryté parkoviště pro automobil a místo pro odkládání kol. Vykonzolovaná střecha ve tvaru písmene T se nad parkovištěm a venkovní rampou vypíná jako ochranný deštník. Mohutné rámy pergoly jsou vyplněny tabulemi ze světlezeleného plexiskla. Přechod mezi původní vilou a moderní přístavbou zprostředkovává prosklený krček, který je rovněž součástí obytného prostoru.
Posuvná panoramatická okna z masivního dubu se obrací do zahrady i vstupního dvora. V interiéru se potkávají surové a ušlechtilé materiály. Vedle schodiště s jednoduchými a hrubými detaily se nachází precizní exkluzivní kuchyňská linka. Vnější obložení přístavby tvoří bělený modřín, který je horizontálně i vertikálně kladen v odskakujících pruzích 2x2, 3x3 nebo 4x4 cm a vytváří nařasenou texturu. Jasná forma i dřevěný obklad tak dotváří vztah k obložené původní střešní nástavbě. Fasáda přístavby má svůj vlastní charakter, aniž by chtěla konkurovat Costaperariově vile.
Autor: Petr Šmídek, 13.07.12
Návštěvnost: 38244 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.