Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Serpentine Gallery Pavilion 2012

Autor: Herzog & de Meuron | Jacques Herzog, Pierre de Meuron
Spoluautor: Ai Weiwei
Adresa: Kensington Garden, Londýn, Velká Británie | mapa
Web: www.serpentinegallery.org
Realizace: 1.6. - 14.10.2012

Po společném návrhu národního stadionu pro olympijské hry v Pekingu před čtyřmi roky se švýcarští architekti Herzog & de Meuron opět sešli s čínským umělcem Ai Weiwei u stavby letního pavilonu pro londýnskou Serpentine Gallery. Loňský pavilon od Petera Zumthora ukrýval kontemplativní zahradu holandského krajinného architekta Pieta Oudolfa. Letošní dvanáctý pavilon má návštěvníky ještě více vytrhnout ze shonu velkoměsta a zavést je pod zem. Vykopávky odhalující zbytky základů předchozích pavilonů zakrývá před rozmary londýnského počasí levitující vodní hladina. Staré fundamenty vytváří zmatek se zamotanými liniemi podobnými krejčovskému střihu, čímž vznikla nezaměnitelná krajina, jakou by člověk stěží sám vymyslel. Půdorysnou stopu nového pavilonu tvoří směsice jedenácti dřívějších objektů prezentovaných jako odhalené základy obalené korkem, čímž vznikla jedinečná 'archeologická krajina.' Volba korku padla z důvodu jeho ekologičnosti a také vizuální podobnosti s odkrytou zeminou. Postupnou cestou pod zem se budou návštěvníci dostávat hlouběji do historie a získávat obraz předchozích pavilonů. Jedenáct sloupů rozmístěných pod úrovní trávníku upomíná na minulé stavby a nový dvanáctý sloup bude podpírat  zrcadlovou střechu vznášející se 1,4 metru nad trávníkem.
Letní pavilon v londýnském Hyde Parku se veřejnosti otevřel 1. června 2012 a bude přístupný až do 14. října 2012. Následně přejde do vlastnictví Usha a Lakshmi N. Mittalových, kteří jej zakoupili do svých soukromých sbírek.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 20.06.12
Návštěvnost: 48861 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.