Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Green Umbrella

Autor: Eric Owen Moss
Adresa: Hayden Tract, Culver City, USA
Realizace: 1996-99

The Umbrella (deštník) projekt byl při své velikosti 1 468 m² (16.000 čtverečních stop) zrealizován částkou 1,85 milionu dolarů. I při tříletém minimu kursu dolaru ke koruně mi vychází 45 000 Kč na metr čtvereční. Přitom šlo pouze o rekonstrukci dvou skladových budov ze čtyřicátých let na kanceláře a konferenční místnosti. Jako u ostatních Moosových rekonstrukcí v okolí, nezasahoval nijak do vnější formy budovy. Jen přilepil zajímavý umělecký objekt na fasádu, aby náhodného pozorovatele upoutal a dům se lépe pronajal.
Strukturu deštníku tvoří symbióza dvou stávajících střešních vazníků, dvou recyklovaných dřevěných vazníků z nedaleké zdemolované budovy a nový kovový nosník (rádoby vazník). Kovové trubky přidané k vazníkům kryjí schodiště a nesou pokroucený skleněný přístřešek. Přímo pod deštníkem se nachází video a konferenční místnost, dále pak následují kanceláře prostory reklamní a produkční firmy t minus 30 Films.
Deštník je kaskádovitá řada NURBS ploch z laminovaného skla, které jsou připevněny k otevřené platformě a schodišti. Jde o první viditelnou budovu, když vejdete do areálu jeho šesti děl skrz The Stealth. Deštník funguje jako pódium pro hudebníky, řečníky a k posezení během polední přestávky s báječným výhledem na celý areál.
Mosse postihlo podobné štěstí jako FOGa v případě Lewis House (nezrealizovaný projekt 1985-95), kdy si mohl nezávisle na penězích a čase zkoumat různé materiály a technologie, aby se jeho několikaleté poznatky zužitkovaly v Guggenheim Museum Bilbao. Myslím, že o Mossovi ještě hodně uslyšíme.

Ocenění:
  • AIA/LA Design Honor Award, 1999
  • LA Business Council Design Award, 2000
  • Saflex Glass Design Award, 2001

Autor: Petr Šmídek, 10.08.05
Návštěvnost: 54694 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.