Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření muzea Prado
Ampliación del Museo del Prado de Madrid

Autor: Rafael Moneo
Adresa: C/ Ruiz de Alarcón 23, Madrid, Španělsko | mapa
Web: www.museodelprado.es
Investor: Španělské ministerstvo kultury
Projekt: 1996-2001 Realizace: 02.2002 - 12.2006
Soutěž: 1995 Užitná plocha: 22040 m²
Plocha pozemku: 13363 m²

Petr Šmídek, 2008
Rozšíření Muzea Prado v Madridu (jedné z nejvýznamnějších výstavních síní na světě) bylo dílem architekta Rafaela Monea. Ten vyhrál druhé kolo architektonické soutěže v roce 1996 a po několika letech práce na samotném muzeu bylo rozšíření dokončeno v roce 2007. Je to nejvýznamnější stavební zásah do muzea v jeho dvousetleté historii. Nová budova zbavuje tu historickou (navrženou architektem Juanem de Villanueva) doplňkových prostorů muzea, jako je kavárna, koncertní síň nebo obchod. Ty jsou přemístěny do nové budovy, ve které jsou vybudovány další nové výstavní prostory.
Historická budova od Villanuevy se skládá z hlavní centrální částí a dvou postranních křídel čtvercového půdorysu, které jsou mezi sebou propojeny dvěma podlouhlými galeriemi. Centrální část je ve své zadní části ukončena půlkruhovým prvkem, podobně jako je tomu u bazilik.
Nová část muzea je spojena s historickou budovou přes zadní část její centrální hmoty. Je tím narušena lineárnost muzea. Toto propojení vede pod zemí a těží z výškového rozdílu mezi klášterem los Jerónimos a Muzeem Prado.
Uvnitř muzea prochází návštěvník hlavním vestibulem, kterému dominuje nová vstupní brána. Z vestibulu se vchází do kavárny a do obchodu. V tomto podlaží se nachází také dva výstavní sály a koncertní síň – auditorium. Pojízdné schody spojují vestibul s dalšími prostory muzea, především s výstavními sály. V podstatě všechny tyto prostory jsou přirozeně osvětleny, a to velkým stropním oknem, které prochází celou budovu.
Jedna z nejzajímavějších částí nové budovy je klášter los Jerónimos. V rámci stavby došlo k rekonstrukci jejích arkád. Ty jsou k vidění spolu s ostatními sochami v posledním podlaží muzea.
Fasáda byla také zrekonstruována, čímž ještě zvýrazňuje vstup, který spojuje zahrady v zadní části s novou budovou. Vstupní brána je umělecké dílo z bronzu od sochařky Cristiny Iglesias.
Autor: Romana Fukalová, 15.06.12
Návštěvnost: 37873 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.