Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Turistické chatky Morerava
Cabañas Morerava

Autor: AATA Arquitectos Asociados
Spoluautor: cic V., Sebastián Cerda Pé

Adresa: Colonia Agrícola, Hanga Roa, Chile | mapa
Web: www.morerava.com
Projekt: 2009 Realizace: 12.2009 - 07.2010
Užitná plocha: 77 m²Nápad navrhnout chatky Morerava začal v roce 2009, když jsme viděli příležitost postavit turistický komplex na Velikonočním ostrově. Analýzou turistického ruchu jsme rychle zjistili, že většina sektorů je již velmi dobře rozvinutých, od luxusních hotelů po soukromé domky a kempinky. Jeden typ ubytování zde však chyběl: rodinné chatky, které by splňovaly určitý standart kvality. Když jsme začali s navrhováním uvědomovali jsme si, že v rámci této zakázky je zapotřebí, aby byla v  souladu s jedinečnou a citlivou atmosférou ostrova. Konstrukční proces, zajištění materiálu a denní provoz chatek musí mít minimální dopad na velmi křehké okolní prostředí Velikonočního ostrova. Vzali jsme všechno v  potaz a vznikl návrh z prefabrikovaných kusů. Celá prefabrikace byla nakonec vytvořena na kontinentě a poté přepravena na ostrov lodí. Dosáhlo se tak minimálního zásahu do místního prostředí a vyhnuli jsme se čerpání jakékoliv suroviny na ostrově. Návrh modulu vyplývá z  optimalizace běžných materiálů dostupných na trhu. Například modul mezi sloupky - 120cm – je polovinou délky desky, což vede k menšímu plýtvání materiálem. Vzhledem k tomu, že podnebí na Velikonočním ostrově je vždy příjemné (subtropické klima), nebylo nutné přidat tepelnou izolaci, což umožnilo nechat vnitřní strukturu pohledovou. Výsledkem jsou úspory materiálu, rychlejší provedení, a zajímavý design tvořený dřevěnou konstrukcí. Prostor mezi stropními panely a pozinkovaným střešním plechem má izolační funkci a umožňuje přirozenou ventilaci. Za účelem minimálního zásahu do terénu jsme navrhli všechny chatky vznášejíce se nad zemí na pilířích. Zachovává to přirozenou nasákavost zeminy a umožňuje proudění vzduchu pod podlahou, což eliminuje potenciální problémy s vlhkostí. Navíc se nám podařilo zachovat místní druhy rostlin a keřů, což spoluvytváří celkový design a atmosféru místa. Navrhli jsme pásová okna po obou stranách chatky. Dosáhlo se dostatečného osvětlení a křížového větrání a vyhnuli jsme se použití jakýchkoliv mechanických systémů. Umístění oken zabraňuje vizuálnímu spojení mezi chatkami. Všichni návštěvníci tak mají potřebné soukromí. Každá chatka má systém shromažďování dešťové vody, což umožňuje opětovné použití. Přiváděná voda z kohoutku se používá pouze v případě, že je zdroj dešťové vody vyčerpán. Tím se zabrání nadměrné spotřebě zdroje, který je na ostrově vzácný. Horká voda vede ze solárních tanků do solárních panelů umístěných na střeše každé chatky. Nedochází tak ke spotřebě zemního plynu ani elektřiny (která je na ostrově vyráběna z  benzínu). Každá chata je dimenzována pro 6 návštěvníků, má 60m² a terasu o 17m².
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Romana Fukalová, 01.08.12
Návštěvnost: 45023 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.