Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum Římského divadla v Cartageně
Museo del Teatro Romano de Cartagena

Autor: Rafael Moneo
Adresa: Plaza del Ayuntamiento 9, Cartagena, Španělsko | mapa
Web: www.teatroromanocartagena.org
Investor: Teatro Romano de Cartagena Foundation
Realizace: 06.2008

Petr Šmídek, 2011
Od roku 1990 uběhla dlouhá cesta, která neskončila pouze rekonstrukcí divadelní budovy a porticus post scaenam, ale díky publikovaným vědeckým poznatkům a průzkumům došlo k integrace trosek do městské struktury. Vykopávky byly adekvátně zakonzervovány a vznikla vzdělávací a kulturní expozice. 

Realizovaný projekt od ateliéru Rafael Moneo bere zřetel na soulad s okolní městskou zástavbou a překrásnou krajinou v pozadí monumentu. Park Cornisa se svými terasovitými zahradami směřuje k západní straně pahorku Cerro de la Concepción, kde ční střechy kaplí Staré katedrály z 18. století. Vytváří tak spojení mezi středověkými troskami hradu Castillo de la Concepción a komplexem katedrály/ Římského divadla.

Výrazné bohatství kusů nalezených během dalších archeologických prací nastínilo příležitost obohatit město o nové muzejní prostory, Muzeum Římského divadla. To zahrnuje i Palacio de Pascual Riquelme, jehož počátek se datuje do poloviny 18.století. Součástí komplexu je také kostel Santa María la Vieja a nejvýznamnější částí muzea je divadlo.
Muzeum je navrženo jako procházka od moře až po nejvyšší bod, kde prohlídka vrcholí nečekaným zjevením impozantní tribuny. Tato cesta vede přes expoziční prostory osvětlené svítilnami, které osvětlují i nalezené vykopávky.

Muzeum sídlí ve dvou odlišných budovách, které jsou spojeny chodbou pod úrovní ulice. První objekt, jehož součástí je fasáda paláce Palacio de Riquelme, se rozprostírá kolem vnitřního patia ve stylu impluvia. V druhém objektu se nalézají sály expozice včetně archeologické krypty pod kostelem Santa María la Vieja, přes kterou se návštěvníci dostanou až do divadla.

Návrh působí celistvě a umožnil obnovit jednu ze čtvrtí tohoto moderního města- jeden z historických symbolů jeho archeologického dědictví.
Autor: Romana Fukalová, 08.06.12
Návštěvnost: 41870 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.