Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Radnice Nieuwegein
Stadshuis Nieuwegein

Autor: 3XN
Spoluautor: ABT bv
Adresa: Martinbaan 2, Zadelstede 1-10, Nieuwegein, Nizozemí | mapa
Web: www.stadshuisnieuwegein.nl
Investor: Gemeente Nieuwegein, Projectbureau Binnenstad

Náklady: 49 000 000 Euro Realizace: 2008-11
Soutěž: 2006 Užitná plocha: 27000 m²

Obec Nieuwegein ležící pět kilometrů jižně od Utrechtu se od roku 1970 rozrostla z 8000 lidí na dnešních 62000 obyvatel. Tento výrazný nárůst obyvatelstva zvýšil také požadavky na společenský a kulturní rozvoj města. Kim Herforth Nielsen, zakladatel dánské kanceláře 3XN, se svým návrhem nové radnice a kulturního centra pokusil vytvořit „katalyzátor příslušnosti k městskému společenství“. Budova, která vzešla z architektonické soutěže uspořádané v roce 2006, vznikala mezi lety 2008-11 a veřejnosti byla zpřístupněna v březnu 2012. Výsledná forma objektu vychází z centrálního atria, jímž prochází sochařsky ztvárněné schodiště.
Sloučením funkce radnice, knihovny, prodejny, úřadu, kavárny a kulturního centra se podařilo zajistit celodenní využití, což ještě více posílilo propojení stavby s okolními obchody a obytnou čtvrtí.
Pětipodlažní objekt je vějířovitě rozčleněn a otevírá se do vnitřního atria. Autoři přitom kladli velký důraz na využití denního osvětlení, které dovnitř dopadá velkým panoramatickým oknem ve čtvrtém podlaží.
Budova má dva druhy fasád: vnitřní je tradičně tvořená ze skla a betonu, zatímco vnější plášť je ze skla opatřeného sítotiskem. Prosklená fasáda obaluje stavbu, aniž by ji celou pokryla, čímž se jednak vyvarovalo přímému oslunění pracovišť, zatímco na druhé straně jsou vstupní lobby a restaurace zásobeny přirozeným světlem s příjemným výhledem na město. Modrošedý geometrický vzor dodává fasádě plastický výraz.
Autor: Petr Šmídek, 18.05.12
Návštěvnost: 43178 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.