Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Areál Hvězda

Autor: Vlado Milunić
Adresa: Křenova - Na Okraji, Petřiny, Praha, Česká republika | mapa
Investor: RODOP, Areas, Vojenské stavby
Náklady: 1 000 000 000 CZK Projekt: 1994 - 1998
Realizace: 2000

Projekt jsem zpracovával souběžně s Tančícím domem v letech 1994–2000. Byl mým pokusem změnit absurdní situaci, kdy v Praze, v jednom z nejhezčích měst na světě, bydlí 40 % jeho obyvatel v málo vábných sídlištích. Chtěl jsem navrhnout možný způsob, jak obraz sídliště vylepšit doplněním o obchody, restaurace, kanceláře, služby, jiný druh architektury, jiné detaily a materiály, o novou barevnost, atd. Přestože majitelé 350 bytů jsou majetní občané, jedná se o sociální projekt vzhledem k tomu, že nabídnuté nadstandardní služby, které byly součástí nabídky bydlení pro bohaté, mohou využívat i méně majetní obyvatelé okolního sídliště.
Areál financovali tři soukromí investoři, kteří měli určitou odvahu, určité peníze a svoji představu o tom, co chtějí. Ve srovnání s Tančícím domem šlo o nesrovnatelně těžší úkol ovšem s daleko větším pozitivním společenským dopadem. Tančící dům měl neomezený rozpočet, vznikal za podpory Václava Havla s Frankem Gehrym v euforii sametové revoluce, na nábřeží tak úžasného města. Areál Hvězda jako miliardová investice ve srovnání s Tančícím domem mnohem větší, vznikal hekticky, protože jsme měli zájem nabídnout bohatým klientům mnohem lepší investici, než je rodinný dům na periferii bez zázemí služeb, daleko od centra. Areál stavěli také tři různí dodavatelé a mým úkolem bylo navrhnout pro tři části tři různé druhy detailů tak, aby se tyto části areálu vzájemně lišily. Přestože jsem ve srovnání s Tančícím domem za Petřiny nedostal žádné ocenění, vážím si areálu Hvězda přes určité nedostatky mnohem více. Mám za to, že areál Hvězda udělal ze sídliště Petřiny mnohem lepší adresu, která mimo jiné rozhodla, že na Petřiny povede nová trasa metra. Po Hvězdě jsem vyhrál soutěž na Centrum sídliště Malešice, které bohužel skončilo na korupci řízenou ODS a investorem Sekyra Group.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Jiří Horský, 10.06.12
Návštěvnost: 34634 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Vlado Milunić - Hvězda Vladimír Procházka 17.08.17 19:15
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.