Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Dům D

Autor: Cino Zucchi
Adresa: Fondamenta delle Spand, Benátky, Itálie | mapa
Realizace: 2001

Stačilo několik hodin vlakem a obraz, hodnoty a temperament lidí jsou odlišné.
Zrezivělé vlaky a zaprášená nádraží mohou zaujmou místo po boku antických památek. Vše je poetické. Italové jakoby stavěli použitě (gebraucht, benutzt). Vše nové okamžitě zestárne a zapadne do antiky na hlavu postavenou. I tento rok starý dům.

"V tom chaosu je jasně čitelný řád konstrukce."
Hans Witschurke

Pokud vás budou při návštěvě Benátek zajímat realizace posledních několika let, musíte si zajet vaporettem na ostrov Giudecca. Je smutné, že v městě s největším počtem architektů na tisíc obyvatel v Itálii se prakticky nově nerodí zajímavé realizace. I místní architekti uznávají: Pokud chcete vidět v Benátkách něco soudobého, tak zůstává jediný Cino Zucchi [číno cuky], který vlastně ani není místní. V budoucnosti se tu zrodí spousty zajímavých staveb, ale opět od přespolních tvůrců.
Dům D je součástí velké městské obnovy bývalé průmyslové zóny na ostrově Giudecca. Dům D je novostavbou, která nahradila užitkovou budovu na rohu dvou kanálů. Sousedící cihlový komín byl ponechán a restaurován jako ukázka integrované minulosti. Vnější plášť tvoří fasáda s pouze třemi druhy oken. Jejich nepravidelné rozmístění vedlo k rozdílným půdorysům celkem 16 bytů. Uspořádání však není nahodilé, ale bylo namířeno maximalizovat výhledy na apsidu blízkého kostela, kanály a lagunu. Nešťastné je na základě fasády komponovat dispozice bytů. Obraz města se bude stejně měnit až z výhledů nezbude nic. Vnitřní dvůr je Sizovský. Bílá omítka, bílý kámen, a tak trochu formální tvary.

Literatura

Autor: Petr Šmídek, 15.06.08
Návštěvnost: 62640 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
povzdech cyril 26.02.06 02:36
...Nooo...Moooc! (7:- )) šakal 26.02.06 10:00
Prepáčte vlku7027 29.08.12 22:55
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.