Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnova a přístavba Schulzova pavilonu

Autor: SGL Projekt s.r.o. | Jiří Javůrek, Vladimír Thiele
Adresa: Havlíčkovy sady 2218, Vinohrady, Praha, Česká republika | mapa
Web: www.pavilongrebovka.cz
Realizace: 2007 – 2009

Pavilon je nemovitá kulturní památka zvláštního významu, která se nachází na území památkové zóny „Vinohrady, Žižkov, Vršovice“ v městské části Praha 2. Památka je zapsána do Státního seznamu nemovitých kulturních památek pod r. č. 1 – 2295.
Objekt pavilonu byl postaven na počátku 80. let 19. století podle návrhů architekta Josefa Schulze. Je integrální urbanistickou, architektonickou a výtvarnou součástí Grobeho vily (návrhy A. Barvitia) a zahrady Gröbovka, která představuje pozdní novoromantické dílo zahradní architektury.
Objekt č. p. 2188 je zahradní trojkřídlý přízemní pavilon postavený směrem na severovýchod od vily, který sloužil jako střelnice a kuželník. Jedná se o lehkou stavbu, která měla sezónní charakter. Původní nosné stěny jsou hrázděné a jsou vyzděny z lícových cihel.
K původnímu účelu byl objekt užíván krátce. Později zde obec zřídila jesle. Zařízení pro děti zde bylo provozováno do nedávné doby (po četných stavebních úpravách - snížení stropů, odstranění prosklené stěny s dveřmi v šatně, plynová instalace, stavba přístřešku s terasou, zřízení ústředního topení s kotelnou a skladem pro naftu a další). Tím, že byl pavilon přestavěn na jesle a užíván celoročně, byl zejména v zimním období vystaven značným teplotním rozdílům a zvýšené vlhkosti dřeva. Příčinou této vlhkosti byla kondenzace páry na plášti budovy s nedostatečným tepelným odporem.
Kromě hniloby je dřevo stropních trámů, krovů a především trámů hrázdění  poškozeno žírem larev dřevokazného hmyzu.
Hlavním cílem záměru je obnovit historický objekt pavilonu a zpřístupnit ho veřejnosti, využívat pavilon a jeho bezprostřední okolí jako místo odpočinku a trávení volného času, vytvořit sociální zázemí pro návštěvníky parku a zrekonstruovat autentický historický objekt včetně značně poškozených uměleckořemeslných prvků - řezbářská výzdoba, hrázdění, malby, a odborně je v maximální míře zrestaurovat. Je počítáno s návratem již zcela zaniklých prvků dochovaných pouze v kresebné dokumentaci - kuželníková dráha, dřevěné obklady stěn, vstupní portály.
Konceptem obnovy pavilonu je tzv. „restaurování uměleckého díla“. Projekt v zájmu zachování a obnovy původního výrazu historického objektu vědomě nesplňuje současné standarty pro výstavbu a uvádí objekt v maximální míře do prvotní podoby z roku 1888.

Dostavba pavilonu
V reakci na transparentní výraz historické budovy je dostavovaná část pojednána lehkým celoproskleným pláštěm po celém obvodu. Přiznaný konstrukční systém je kombinací dřeva, oceli a skla. Tektonika je v souvislosti s historickým hrázděným zdivem zdůrazněna propsáním sloupů do fasády a zavětrováním ocelovými táhly. Výrazná střešní krajina Schulzova pavilonu je doplňována vykonzolovanými pergolami s dřevěnými lamelami přesahujícími střechu dostavby a její okolí. Na hmotové ukončení západního křídla reaguje zrcadlově přesah střechy a vytvoření krytého prostoru terasy.  Objekt je pomocí proskleného „krčku“ s rampou propojen se stávajícím historickým objektem pavilonu.
Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 20.04.12
Návštěvnost: 44125 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pochvala, ale.... Jakub Roskovec 26.04.12 09:08
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.