Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstavní sál a radnice v Ulmu
Stadthaus in Ulm

Autor: Richard Meier
Adresa: Münsterplatz 50, Ulm, Německo | mapa
Web: www.stadthaus.ulm.de
Realizace: 1986-92

Návrh je koncipován jako předláždění a doplnění centrálního náměstí v Münsteru. Půdorys domu je založen na devíti čtvercích, které jsou ze tří stran obklopeny kruhovou stěnou. Ta je pojednána řadou křížících se os a linií odvozených ze sousední katedrály, geometrie celého náměstí a okolních budov. Otevřený tvar na jihozápadním rohu náměstí na sebe upozorňuje na křižovatce Hirchstrasse vybízejí ke vstupu do náměstí. Vztah mezi stavbou a náměstím zprostředkovává řada malých venkovních prostorů se zarámovanými výhledy do náměstí.
Ve foyer se nachází městská turistická kancelář s prodejem vstupenek a hlavní schodiště s výtahem do přednáškového sálu v prvním podlaží a výstavních prostorů ve dvou nejvyšších patrech. V přízemí spojuje vstupní foyer s restaurací krytá lodžie/most. Z hlavního společenského sálu v prvním patře se nabízí výhledy přímo na katedrálu. Centrální hmotu složenou z devíti čtverců tvoří železobetonové kostka obložená přírodním kamenem a zakřivené omítané stěny restaurace.
Hmota budovy dotváří Münsterplatz. Rastr vydláždění náměstí je odvozen z katedrály. 'Parvis' před katedrálou byl ponechán bez městského mobiliáře a severozápadní okraj je osázen platany, čímž vzniklo intimnější měřítko před komerčními průčelí obchodů. Asymetricky umístěná kašna je třetím bodem konceptu spojujícího věž katedrály se středem nové budovy.
Richard Meier Architects 2 1985/1991, Rizzoli, New York 1991, s.181
Autor: Petr Šmídek, 18.03.12
Návštěvnost: 26649 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.