Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Park přes železnici

Autor: TOPOTEK 1
Autorky: Rosemarie Trockel, Catherine Venart
Adresa: Theresienhöhe, Mnichov, Německo | mapa
Investor: město Mnichov
Realizace: 2010 Plocha pozemku: 17000 m²

Transformace železniční infrastruktury v místo pro rekreaci a sport je v posledních letech častým postupem při rozšiřování moderního veřejného prostoru. Za připomínku stojí New York a jeho High Line Park nebo plán na zbudování podzemního parku na nefunkční vlakové stanici Williamsburg Bridge Railway. Tento trend dorazil také do mnichovské čtvrti Teresienhöhe, kde byl v roce 2010 otevřen neobvyklý park na betonové platformě klenoucí se přes železniční koridor. Bývalé parkoviště spojující nově postavené bytové komplexy tak bylo přeměněno na příjemnou zelenou plochu s mnoha herními prvky.

Základním východiskem pro design projektu, na němž Toptek 1 spolupracoval s konceptuální umělkyní Rosemarie Trockel a architektkou Catherine Venart, byly vlaky na železničních tratích. Bloky s herními  prvky jsou uspořádány do pásu kopírujícího půdorys koridoru a parafrázují tak samotné tělesa vlakových souprav vnímané jako řady kontejnerů přepravující materiál po železnici.

Park se rozkládá mezi bloky bytových domů na ploše o délce 330 m a šířce 50 m. Betonová konstrukce byla sice zamýšlena jako spojnice mezi zástavbami, ale nikdy zde nebyl plánován park a projektanti tak museli zohlednit její omezenou nosnost. Proto byli pro zbudování parku vybírány, s výjimkou oranžových betonových zdí, lehké materiály jako např. tartan nebo polystyrenové bloky pokryté Astro turfem.

Centrální část parku je vymezena nízkými betonovými zídkami. V její severní části jsou terénní vlny pokryté umělým trávníkem s tělocvičným nářadím. Jižní část tvoří štěrkové a pískové plochy s falešnými dunami, v nichž jsou umístěny trampolíny. Ty doplňují konstrukce s lanovými prolézačkami a skluzavkami. Kolem centrálního pásu hřišť je tartanový povrch poskytující dětem možnost dalších her, jízdy na kole či běhání. Mírné zakřivení dráhy v severní části doplňuje borovicový háj, který spolu s přilehlými předzahrádkami a stromořadím zajišťuje plynulé prolnutí s okolní zástavbou. Výchozí podmínky, jako například absence zeminy, donutily tvůrce k práci s mnoha syntetickými materiály a hledání nových možností jejich použití. Také díky tomu vzniklo originální dílo, krajina plná her, která je příjemným kontrastem k jinak velmi hustě zastavěné oblasti.

Autor: Klára Stachová, 19.03.12
Návštěvnost: 47723 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.