Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Tree Museum

Autor: Enzo Enea
Adresa: Buechstrasse 12, Rapperswil-Jona, Švýcarsko | mapa
Web: www.enea-garden.ch
Investor: Enea GmbH
Realizace: 2010 Plocha pozemku: 75000 m²

They took all the trees and put them in a tree museum. And they charged all the people a dollar and half to see 'em“
Joni Mitchel, píseň Big Yellow Taxi, 1970

Tree Museum otevřel v létě 2010 významný krajinářský architekt a sběratel stromů Enzo Enea v areálu cisterciánského kláštera ze 14. století na březích horního Curyšského jezera u obce Rappesvill-Jona. Je součástí 7,5 hektarového komplexu, obklopeno parkem, jehož centrem je sídlo firmy Enea Garden Design.
Na 75000 m² je představeno okolo padesáti stromů pětadvaceti druhů, přičemž mnohé z nich jsou starší sta let. Jejich výjimečnost ale tkví také v tom, že z většiny byly tyto stromy určeny ke kácení, aby ustoupily budování městských center. Enea je sbíral v průběhu různých projektů posledních sedmnáct let a díky jeho sofistikovaným metodám se podařilo stromy zachránit a přenést.
Nápad na vytvoření Tree Museum byl přirozeným vyústěním Enzovy práce, jenž se stromům a jejich studiu věnoval celý život, přičemž se učil stromy vnímat a zacházet s nimi. To postupně vyústilo, jak sám říká: „v bezmezný obdiv a úctu k těmto nejpozoruhodnějším výtvorům přírody“. A aby mohl toto své poznání sdílet s širším publikem, rozhodl se Enea věnovat svým stromům “muzeum“.
Muzeum je koncipováno jako oválný otevřený prostor rozdělený do jakýchsi „pokojů“, z nichž každý má svůj osobitý charakter a atmosféru. To zajišťují stavby z pískovcových kvádrů, které rozčleňují prostor tak, že se pak každý ze stromů stává samostatným muzejním exponátem. Dávají stromům pozadí, na němž a před nímž se rozehrává hra světla, stínů i barev a povyšují tak stromy na umělecké dílo – na proměnlivé objekty měnící se s denní dobou, počasím a ročním obdobím. Každý strom zaujme nejen specifickým habitem, strukturou, texturou či barvou a tvarem listů, ale také umístěním a proporcemi, nebo mikroklimatem, které kolem sebe vytváří. Jednolité travnaté plochy protkané štěrkovými chodníky tvoří jednoduché pozadí, čímž nenarušují celkový dojem z kompozice, kterou naopak dotvářejí záhony a vodní plochy. V jihozápadní části muzea je umístěn skleník sloužící jako odpočinkový pavilon a galerie.

Vybrané stromy ze sbírky Tree Museum:
javor dlanitolistý (Acer palmatum ‘Dissectum Atropurpureum’) – 130 let
javor dlanitolistý (Acer palmatum) – 60 let
šácholan Soulangeův (Magnolia soulangeana) – 75/80 let
parrotie perská (Parrotia persica) – 60/70 let
javor japonský (Acer japonicum ‘Aconitifolium’) – 40/50 let
jilm habrolistý (Ulmus minor) – 35/40 let
tis červený (Taxus baccata) – 80 let

Park a sídlo Enea Garden Design
Další neméně zajímavé výsadby a instalace lze nalézt v parku obklopujícím muzeum. Ten slouží jako jakýsi showroom firmy Enea, kde  vystavují luxusní nábytek od firem Paola Lenti, Sutherland, Royal Botanica, Roda nebo Jerome Abel a je zároveň jejich „zahradně-architektonickou laboratoří“. K parku a museu přiléhá rozsáhlá plocha prodejny stromů, v níž nabízí také nádoby, fontány, pergoly apod.
Centrem celého areálu je budova sídla firmy Enea Garden Design od amerických architektů Oppenheim Architecture & Design vystavěná na 2500 m². K ní přiléhá jezero se dnem vykládaným lávovými kameny. Uvnitř je umístěna expozice zahradního nábytku, uměleckých děl a designu, knihovna a muzejní obchod. Budova dostala v roce 2009 American Architecture Award od Chicago Athenaeum. Enzo Enea a Chad Oppenheim spolupracují na mezinárodní úrovni již řadu let.
Do Rapperswil se firma Enea Garden Design přestěhovala z nedalekého Schmerikon. Celý areál, včetně muzea, zde mohl vzniknout díky nájemní smlouvě s cisterciánským klášterem vlastnícím pozemky uzavřené na 99 let.

4th-dim / Klára Stachová, Andrea Honejsková, Jakub HeppAutor: Klára Stachová, 19.02.12
Návštěvnost: 47782 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Enea Jana Pyskova 24.10.13 00:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.