Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Chrám Nanebevzetí Panny Marie

Autor: Pietro Belluschi, Pier Luigi Nervi
Spoluautoři: John Michael Lee, Paul A. Ryan, Angus McSweeney
Adresa: 111 Gough Street, San Francisco, USA | mapa
Web: www.stmarycathedralsf.org
Realizace: 13.12.1967 - 5.5.1971

Chrám Nanebevzetí Panny Marie více, než jakákoliv jiná stavba vystihuje charakter města svatého Františka z Assisi, protože je vytvořen bez předsudků a není svázán konvencemi.
Chrám nahradil dva předchozí kostely stejného jména. Původní, z roku 1854, stojí nedaleko a je znám jako Starý kostel Panny Marie. Druhý, mladší, z konce 19. století zanikl při požáru v 60. letech. Tehdy bylo také rozhodnuto o stavbě kostela nového. Tehdejší arcibiskup McGucken pověřil tři místní architekty - Paula A. Ryana, Johna Michaela Lee a Anguse McSweeney, aby vypracovali předběžné návrhy. Ty se nesly v duchu tradičních římsko-katolických požadavků ovlivněných kalifornským stylem. Ovšem díky probíhajícímu Druhému vatikánskému koncilu, kdy se církev snažila o přiblížení modernímu uvažování člověka a díky agilnímu článku kritika architektury Allena Temka (prosazoval posun za tradiční architektonický koncept a vytvoření nového výrazného bodu, který by odrážel San Francisco), rozšířil arcibiskup svůj projekční tým o dva mezinárodně známé architekty - Piera Luigi Nerviho a Pietra Belluschiho (tehdejšího děkana MIT - Massachusetts Institute of Technology). Oba vnesli do probíhajících diskuzí a návrhů ducha současnosti. Díky novým direkcím Druhého vatikánského koncilu tak podle vyjádření Piera Luigi Nerviho mohl vzniknout první chrám, který by odpovídal duchu doby a zároveň požadavkům církve. Nutno také podotknout, že se architekti pravděpodobně inspirovali kostelem St. Mary v Tokiu od Kenza Tangeho (1964).
Vzhled nové katedrály měl odrážet ducha San Francisca, jeho otevřenost novým možnostem, velikost ve smyslu tolerance, mezinárodnosti a soužití různých kultur a národností, částečně snad i charakter města, kde se tehdy zrodila kultura hippies.
Základní kámen byl položen roku 1967, o tři roky později byla stavba dokončena a roku 1971 vysvěcena. Její nápadný vzhled vychází z geometrických principů hyperbolických paraboloidů, které se zdvíhají ze čtyř rohů do výšky 17m, kde se k sobě přibližují a v úžině mezi nimi vzniká pravidelný kříž. Na rozdíl od tokijského kostela zde zvítězila srozumitelnost a ladnost symetrie a chrám tak více přibližuje člověku lidskou podobu křesťanství, než aby přibližoval člověka k Bohu pomoci symbolů. Lehkost je podtržena čtyřmi velkými okny v rozích budovy, které skýtají úžasný pohled na město a člověk se tak v kostele necítí vytržen ze svého života, ale naopak, jeho duchovní život se spojuje s tím každodenním.
Čtyři rohové pylony vynáší téměř pět tun hmoty "kupole" a podporují tak segmenty zborcených ploch z předpjatého betonu. Mezi nimi se ve výšce vznáší zlatý vitrážový kříž, který propouští do katedrály světlo přicházející shora. Vnějšku kostela vládne čtvercová síť obkladu z italského mramoru sledujícího průběh zborcených ploch, zatímco vnitřní povrch je tvořen rastrem trojúhelníků z pohledového betonu o různých velikostech, které napomáhají roznášet váhu. Stavba je umístěna na rozlehlém piedestalu, který ukrývá veškeré zázemí (kanceláře, technické prostory, toalety apod). V samotném chrámu je tak celý prostor ponechán pouze návštěvníkovi (je zde asi 2500 míst k sezení). Nad oltářem je zavěšena kinetická skulptura od Richarda Lippolda.
Někteří obyvatelé San Francisca označují chrám za umělecko-architektonickou báseň, evokující spojení mezi nebem a zemí, jiní ji posměšně nazývají pračkou (kvůli tvaru připomínajícímu design amerických praček), všichni se ale shodnou na tom, že se stala jedním ze symbolů města a jsou na ni hrdí. Právem tak byla v roce 2007 vybrána mezi 25 nejdůležitějších a nejzajímavějších míst San Francisca Americkým institutem pro architekturu. Dnes je orientačním bodem a díky svému neobvyklému tvaru upoutá pozornost nejen milovníků architektury. Z tohoto neupjatého a otevřeného přístupu, jaký při prosazování této stavby projevila jak církev, tak politici i obyvatelé, by mělo být čerpáno u nás a možná by tak nepřišly vniveč skvosty architektonických soutěží.
Markéta ČermákováChrám Nanebevzetí Panny Marie, známý též jako katedrála svaté Marie, je hlavním kostelem římskokatolické arcidiecéze v San Franciscu. Je nejvýznamnějším katolickým místem v kalifornských okresech Marin, San Francisco a San Mateo a je metropolitní katedrálou církevní oblasti San Francisco.
Chrám leží v rezidenční čtvrti Cathedral Hill. Chrám Nanebevzetí Panny Marie nahradil dva předchozí kostely stejného jména. Původní chrám byl postaven v roce 1854 a stojí dodnes pod názvem 'Starý mariánský kostel'. Roku 1891 byl postaven druhý chrám, který byl v roce 1962 po žhářském útoku zničen. Současný chrám vychází z požadavků druhého vatikánského koncilu v Římě, což místní arcidiecézi umožnilo přijít s odvážným moderním návrhem nové katedrály. Základní kámen byl položen 13. prosince 1967, dokončena byla o tři roky později, vysvěcena byla 5. května 1971 a 6. října 1996 pak byla formálně věnovaná blažené Panně Marii pod názvem Svatá Marie Nanebevzetí. První papežská mše byla v katedrále slavena papežem Janem Pavlem II. v roce 1987.
Chrám navrhli místní architekti John Michael Lee, Paul A. Ryan a Angus McSweeney ve spolupráci s mezinárodně známými architekty Pier Liugi Nervi a Pietro Belluschi, který by v té době děkanem na škole architektury MIT. Stanová střecha, která je složena ze čtyř hyperboloických paraboloidů, svým tvarem připomíná Tangeho katedrálu Svaté Marie postavenou v Tokiu o sedm let dříve. V roce 2007 byl kostel zařezen AIA na seznam 25 nejlepších staveb v San Franciscu.
 
Zdroj: Markéta Čermáková
Vložil: Petr Šmídek, 27.01.12
Návštěvnost: 28343 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.