Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Nad Malovankou

Autor: znameniiii ARCHITEKTI | Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar
Spolupráce: Ondřej Rys, Klára Viceníková
Adresa: Nad Závěrkou 2354/2, Břevnov, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Nad Malovankou s.r.o.
Realizace: 07 / 2009 - 07 / 2011 Užitná plocha: 2038 m²

Architektonický koncept
Novostavba bytového domu se nachází v typické městské čtvrti Prahy – Břevnova, na kraji blokové zástavby a parkového a sportovního území Strahov. Uliční prostor je svažitý. Dům má vně jednoduchou formu vyjádřenou tmavým cihelným páskem, umístěnou v uliční linii a odsazenou od složitého štítu sousedního bloku. Koncept je založen na stupňovitém – terasovitém - ubírání hmoty z tohoto cihelného kvádru.  Vzniká tak pasáž vstupního loubí a terasy dvorní a zadní / zahradní fasády. V kontrastu k tmavé cihlené fasádě vně jsou vnitřní „odkryté“ plochy bílé, bezdetailové.  Terasové fasády jsou otevřeny do parku a vytvářejí zelený přechodový prvek mezi bytovým interierem a společným parkem. Tmavá rustikální cihlená fasáda má naopak minimalisticky městský, representativní vzhled se skupinami volně rozmístěných bílých oken.
Hlavní principy ve vztahu k městskému prostoru jsou:  měřítko, umístění domu v uliční čáře, volné nástupní přízemí – kolonáda s prvky zeleně a malé nádvoří s průhledem do zahrad. Forma budovy je ve shodě s místem na pomezí bloku a solitéru.
Důležitou linií návrhu je tradiční zámečnické řemeslo městských nájemních domů.  Motiv zig-zag linky odvozený od terasovité siluety domu se objevuje ve skladbě cihelného pásku, v zámečnických výplních zábradlí,  slunolamů, dělících stěn, bran a oplocení. Stínohra zámečnických prvků na bílých plochách fasády a dlažby odlehčuje a oživuje fasády s terasami.

Provozní řešení

Na částečně zapuštěný suterén s garážemi jsou osazeny dva objemy s bytovými podlažími 1. NP – 5. NP. Každý z obou bytových objemů má vlastní vertikální komunikaci. Celkový počet bytových jednotek je 17. Velikost bytů se pohybuje nejčastěji kolem 100m².
Uliční část přízemí má podobu krytých prostorů „loubí“ kolem vstupů. Hlavní vstup s bránou je umístěn společně s vjezdem do parkovacího suterénu ve snížené úrovni. Za vstupní bránou se nachází schodiště kryté vykonzolovaným objemem domu. Toto schodiště ústí na přízemní plató, oddělené od uličního prostoru živým plotem. Plató sestává z krytého loubí se vstupy do obou domů, malého vnitřního nádvoří s domovním stromem (dvojdub) a malé brány do soukromých zahrad. V zadní části přízemí 1np jsou umístěny byty s  vlastními předzahrádkami.
Na opačném konci - proti hlavní vstupní bráně - se nachází další vstup – bezbariérový, z úrovně ulice.
Jednotky v posledním 5. NP mají výstup na zelenou střešní terasu.

Literatura

Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 05.12.11
Návštěvnost: 74253 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krasne, ale.. Róbert Zoľák 06.12.11 17:49
...No,... ehm,... šakal 06.12.11 22:33
kdyz uz je tu konkretni debata o dispozici vorada 07.12.11 20:54
Njn Ivoš 08.12.11 09:34
moc pěkný projekt arch. Reichel 08.12.11 15:34
Njn II Ivoš 08.12.11 17:23
Podle mne se jedná o kvalitní dílo Jitka Švédová 09.12.11 10:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.