Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Oranžerie Čerčany

Autor: lennox architekti | Jindřich Starý
Realizace: Togeri / JS Bau / Maskop 99
Adresa: Čerčany, Česká republika
Projekt: 2009-10 Realizace: 2011

foto: Petr Bartoš
Stavba oranžerie vznikla na objednávku manželského páru, jako součást velké, parkově upravené zahrady, která byla založena ve 30. letech minulého století okolo rodinné vily. Návrh ideově vychází ze starých zámeckých oranžerií, které byly jednoduchými a velkorysými stavbami – jakýmisi galeriemi rostlin. Snahou bylo vytvořit objekt, který i přes své malé rozměry zachytí část oné velkorysosti a jednoduchosti starých oranžerií. Stavba, která naváže na kompozici zahrady, na její proměnnou barevnost, a která se stane místem pro odpočinek v zahradě. Kromě prostoru pro pěstování subtropických rostlin, zároveň poskytne azyl při práci na zahradě.

Oranžérie je umístěna na nejvyšším místě mírně svažité zahrady, téměř v ose záhonu růží, který tvoří předprostor vily. Objekt je však pootočen k jihu, aby se hlavní jižní fasáda otevírala více do středu zahrady. Poloha vychází z důležité orientace ke světovým stranám a také z umístění vrostlých stromů.

Tvar stavby je odrazem vnitřního prostorového uspořádání, které podléhá volbě různě velkých rostlin pěstovaných v oranžerii. Z toho důvodu byl navržen konglomerát tří prostorů, které mají jinou výšku a šířku, ale jsou spojeny pravidelným rastrem nosných rámů. Vnitřní prostor je vlivem měnící se výšky, šířky a úhlu oslunění nečekaně bohatý. Vstup je umístěn do střední dvorany s prosklenou střechou. Na dvoranu navazují dvě nižší křídla s plnou střechou. Zadní plná, masivní stěna tvoří pozadí pro pečlivě vybranou skladbu rostlin – juky, olivovníky a citrusy.

Konstrukčním materiálem oranžerie je dřevo. Dřevo dává stavbě archetypální vzhled a navazuje na podzimní barevnost zahrady. Podzim je období, kdy se část rostlin přesouvá do interiéru oranžerie a stavba začíná opravdu žít. Vlastní výběr dřeva byl jednou z nejsložitějších etap projektování a realizace. Prvotní představa pracovala s masívním materiálem (s čitelnou strukturou), který byl vnímán jako zásadní pro atmosféru stavby. Neméně důležitým faktorem je, že nosné stojky rámů slouží přímo pro osazení skel. Zasklení je osazeno do přesně vyfrézovaných drážek, které nechávají minimální vůli pro kroucení dřeva. Po několika kolech zkoušení a vzorkování zvítězil červený cedr. Byl vybrán cedr bez suků, který se nechal po výrobě jednotlivých prvků napustit bezbarvým olejem. Zpracování se netradičně ujala prvotřídní nábytkářská firma, která byla nakonec jako jediná schopná provést stavbu v požadované kvalitě.

Vnitřní prostředí oranžerie se svými parametry blíží přirozenému prostředí subtropických rostlin. V chladných měsících je zde udržována teplota 8 stupňů pomocí tepelného čerpadla. Proti přehřívání je stavba chráněna venkovními roletami a střešním baldachýnem.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.11.11
Návštěvnost: 47976 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.