Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Interiér bytu v Praze 12

Autor: Martin Čeněk
Adresa: Modřany, Praha, Česká republika
Projekt: 2009 - 2010 Realizace: 2011

Mladý pár si pořídil byt v bytovém domě postaveném na místě bývalého továrního komplexu Orion v Praze Modřanech. Charakteristický původní monolitický skelet haly, ač zajímavý, se ukázal být pro vyřešení interiéru bytu spíše na obtíž, zejména v ložnicích byly železobetonové pilíře a šikmé náběhy průvlaků značně omezující. Bylo by jistě bývalo zajímavé odhalit podhledem zakryté původní trámové stropy, bohužel to ale znamenalo přílišné navýšení nákladů a problémy s akustikou bytu.
Byt majitelé zakoupili ve „standardním“ developerem dodávaném stavu a teprve pak se rozhodli pustit do úprav. Vzhledem k jejich finančním i časovým možnostem vznikal projekt i následná realizace po částech a například dětský pokoj (v současnosti pokoj pro hosty) nebyl zatím dokončen.

Celkový koncept řešení vycházel z touhy byt opticky zvětšit a zachovat v něm – i v dokončeném stavu – pocit vzdušnosti. Jedinou větší stavební úpravou, kromě přestavby koupelny, bylo vybourání příčky mezi vstupní halou a obývacím pokojem s kuchyňským koutem, která byla nahrazena jednoduchým posuvným panelem (na celou výšku místnosti) zasouvaným za novou sádrokartonovou předstěnu.
Většina nábytku byla řešena jako vestavná, maximálně střídmá a v bílé barvě doplněné pouze o několik barevných akcentů, ve snaze přiblížit se moderním japonským interiérům, které jsou ideálem majitelů bytu.

Nábytek v nově vzniklé sjednocené obývací zóně bytu je tvořen opakujícím se modulem bíle lakovaných skříní, které plní různé funkce a prochází přes celou délku bytu od vstupních dveří až k oknům. Do nich jsou pak vsazeny barevné díly – otevřené police, které zdůrazňují funkci bytu i nábytku v daném místě.
Dispozice vlastního obývacího pokoje byla oproti návrhu developerského projektu otočena – kuchyně s ostrůvkem byla přesuta do zadní, lépe osvětlené a větrané části a naopak společenská zóna obývacího pokoje se tím dostala blíže vstupu.
Kuchyňský kout s ostrůvkem byl opticky propojen s jídelnou pomocí sníženého podhledu se světelnou rampou.

V koupelně bylo požadavkem investorů umístění jak vany, tak sprchy. Původní koupelna byla zcela vybourána a nově řešena jako soustava dvou šedých výklenků obložených mozaikou, jeden s vanou a druhý se sprchou, vložených jako kontrast v jinak bílém prostoru. Předěl mezi nimi i oddělení sprchového koutu od umyvadla nejsou vyzděné, ale tvoří je skříňky, jejichž boky jsou obloženy opět šedou mozaikou. Obdobně bylo vyřešeno i samostatné wc.

Na rozdíl od zbytku bytu měla ložnice odrážet obdiv majitelů k Japonsku citací některých tradičních japonských prvků – šatní skříň tak dostala posuvné dveře se subtilním tmavě mořeným dřevěným rámováním a papírovými výplněmi. Postel navržená na míru zase opakuje jednoduchost a neutrální barevnost ostatního nábytku.

V celém bytě kromě ložnic byla položena jednotná dřevěná podlaha – průmyslová mozaika.
Původní developerem dodané dveře byly ponechány. Elektroinstalace naopak byla kompletně nahrazena novými prvky.

Literatura

Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 27.09.11
Návštěvnost: 61198 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
NO rk 26.09.11 22:50
NO dodatek Neon 21.10.11 18:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.