Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Actelion Business Center

Autor: Herzog & de Meuron | Jacques Herzog, Pierre de Meuron
Adresa: Hegenheimermattweg 95, Allschwil, Švýcarsko | mapa
Web: www.actelion.com
Investor: Actelion Pharmaceuticals
Realizace: 08.2007 - 10.2010 Užitná plocha: 27470 m²
Zastavěná plocha: 3190 m² Plocha pozemku: 7610 m²
Obestavěný prostor: 104500 m³

V prosinci minulého roku byla na basilejském předměstí v Alschwill dokončena administrativní budova farmaceutické firmy Actelion Pharmaceuticals. Výstavba šestipodlažní budovy o rozloze 27500m² zabrala necelé tři roky. Actelion Business Center má nabídnout 350 pracovních míst a stát se těžištěm rostoucí společnosti.
Kancelář Herzog & de Meuron ke svému nejnovějšímu projektu dodává: „Odkrytá ocelová konstrukce se skládá z neobvyklých na sebe vyskládaných nosníků, přičemž každé podlaží je jinak vyložené. To, co vypadá na první pohled náhodně, je však založeno na základě přísných pravidel: ve čtyřech krajních bodech, kde se všechny 'kancelářské trámy' stýkají, jsou umístěna komunikační jádra. Výtahy a schodiště v jádrech mezi sebou propojují jednotlivá poschodí. Vznikly tak přirozené komunikační zóny, v nichž se kříží cesty pracovníků. K těmto potkávacím zónám jsou přidruženy kuchyňky, jednací a školící místnosti. Skleněné fasády jednotlivých 'trámů' udržují vzájemné spojení a vizuální kontakt, současně zdůrazňují transparentnost dovnitř a ven, nahoru i dolů. Aby se podařilo zajistit co největší otevřenost jednotlivých pater, byly všechny instalace umístěny do stropů a podlah. Od vedení ve stěnách se zcela upustilo. Při skládáním vznikly ploché střechy, které jsou buď zatravněny nebo ve třetím a pátém poschodí slouží jako střešní terasy. Téma 'komunikace a otevřenosti' pokračuje také v průchozím křížovém vestibulu. Centrem vstupní haly je recepce. Ve čtveřici postranních křídel se nachází auditorium pro 120 osob, jídelna s kapacitou 230 míst, kavárna, jednací místnosti, školící učebny a volná variabilní plocha k pořádání výstav a společenských akcí.“
Na stavbu za 130 milionů švýcarských franků bylo použitá ocelová příhradovina o souhrnné délce 3,8 kilometru a váhou 2500 tun. Na základě statických požadavků tvoří podpůrné konstrukce nosníky ve tvaru písmen X nebo K. Z důvodu protipožární ochrany byla ocelová konstrukce obložena bíle natřeným sádrokartonem. Těmito prostředky mohl podle autorů vzniknout „odlehčený výraz stavby“. Actelion Business Center svým neuspořádaným vršením hmot může připomínat návštěvnické centrum firmy Vitra, které H&deM dokončili rovněž v minulém roce.
Autor: Petr Šmídek, 15.08.11
Návštěvnost: 48939 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.