Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prázdninový dům Lanýž
La Trufa

Autor: Ensamble Estudio | Antón García-Abril Ruiz
Spolupráce: Javier Cuesta, Ricardo Sanz
Adresa: Costa da Morte, Španělsko | mapa
Realizace: 2006-10 Užitná plocha: 25 m²

Paulina je dnes velká a pěkně vykrmená, protože celý rok pomáhala španělskému ateliéru Ensamble Estudio pojídat šťavnaté seno a zároveň tak vykusovat prostor prázdninového příbytku 'La Trufa' na atlantickém pobřeží Costa da Morte. K projektu nazvaném 'Lanýž' by spíš odpovídala prasata vycvičená ve vyhledávání těchto hub rostoucích pod zemí. Namísto toho tým kolem Antóna García-Abril pověřil úkolem vyžrat prostor naplněný padesáti kubíky sena malé tele, což Paulíně zabralo celý rok. Na závěr práce se z telete stala kráva a původního koryta prázdninový dům. Vyhloubená betonová plastika vznikla navršením balíků se senem obsypaných zeminou. Vzešlý amorfní útvar se zcela podřídil přírodním zákonům a stmelil s okolním prostředím. Při navrhování se autoři zaměřili na proces mineralizace horniny. Za pomoci nástrojů z kamenolomu pak byly do tlustých betonových stěn vyřezány otvory rámující úžasný výhled na Atlantik. Svými vnitřními rozměry se 'Lanýž' odkazuje na Le Crobusierův 'Le Cabanon' – dřevěný domek o rozměrech 3,66 x 3,66 x 2,26 m, který si mistr nechal postavit před šedesáti lety na mořském útesu v blízkosti Monaka. Jeho španělstí následovnící proto svůj návrh na počest pojmenovali 'Cabanon of Beton'.
Autor: Petr Šmídek, 01.08.11
Návštěvnost: 39572 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.