Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V. C. Morris Gift Shop

Autor: Frank Lloyd Wright
Adresa: Maiden Lane 140, San Francisco, USA | mapa
Web: www.xanadugallery.us
Projekt: 1948 Realizace: 1950

Rekonstrukci a návrh interiéru obchodu, který se specializoval na prodej stříbra, porcelánu a interiérových doplňků, vypracoval Wright pro firmu V. C. Morris v roce 1948. Architekt renovoval dvoupodlažní dům zasazený mezi dva šestipatrové činžáky. Čelní stěnu stavby zpevnil a zároveň ozdobil cihlami, takže zcela “zazdil“ tradiční výlohy komerčního prostoru. Dovnitř obchodu se vstupuje jakýmsi krátkým “tunelem“, který ovšem díky preciznímu způsobu vyskládání cihel působí tak, že chodce prakticky vtahuje. Wright tento impozantní vchod sám s nadsázkou označil jako “past na myši“. Interiér prodejny je naopak velmi střídmý. Podlaha je dlážděná kameny, na obrovský klenutý strop volně navazuje zatočené schodiště, po kterém se stoupá do druhého podlaží prodejny. Tato rampa je vlastně prototypem spirálovitého schodiště, které autor později použil v Guggenheimově muzeu. V obchodě V. C. Morrise nechal Wright průkopnicky vytvořit i relaxační zónu, kde si mohli hosté znavení nakupováním odpočinout. Interiér byl vybaven nábytkem, který architekt sám navrhl.
Autor: Petr Šmídek, 02.06.11
Návštěvnost: 32312 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
:) gfunk 02.06.11 17:22
:* Jiří Thiemel 09.06.11 07:00
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.