Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přístavba muzea Mohyly míru

Autor: ATELIER 90 s.r.o. | Jaromír Foretník, Ladislav Vlachynský
Spolupráce: Jiří Dřevikovský, David Firbas
Adresa: K Mohyle míru 200, Prace, Česká republika | mapa
Web: mohylamiru.muzeumbrnenska.cz
Investor: Muzeum Brněnska
Náklady: 19 000 000 CZK Projekt: 1995-2006
Realizace: 2006-2010

Sochařská instalace: MgA. Petra Vlachynská
Libreto stálé expozice: PhDr. Jaroslav Hanák
Grafika: Mgr. Václav Houf
Statika: Ing. Zdena Šobrová, Ing. Aleš Utíkal

Úvod
Památník Mohyla míru v Praci u Brna, který spravuje Muzeum Brněnska, je přirozeným i symbolickým centrem a dominantou Slavkovského bojiště. Každoročně sem zavítá několik desítek tisíc návštěvníků, z nich téměř třetina ze zahraničí. V letech 2004 a 2005, v období předcházejícím 200. výročí bitvy, se soustředilo Muzeum Brněnska na vybudování nové stálé multimediální expozice. Obsahem a cílem projektu plánované přístavby expozičních prostor – pavilonu ( který je součástí záměru i celkového projektu expozice od jeho počátku ) je završení expozice závěrečnou částí věnovanou jednak bojišti, jednak „druhému životu“ bitvy. Pavilon, o celkové kubatuře 790 m³, je stavebně a dispozičně řešen netradičně. Exteriér objektu kopíruje ve velmi zjednodušené formě dominanty bojiště: Pratecký kopec a Staré vinohrady, údolí Zlatého potoka a Žuráň; z tohoto schematicky znázorněného terénu bojiště jsou navrženy tři světlíkové průhledy dovnitř pavilonu, symbolizující zúčastněné strany konfliktu a jejich střet.

Historie projektu a stavby:
1995 – autoři předkládají první koncept přístavby muzea
2001 – na tiskové konferenci v Brně představuje Muzeum Brněnska ar- chitektonickou studii přístavby
2004 – umírá spoluautor a spoluzakladatel Atelieru 90 Ing. arch. Jaromír Foretník
2006 – zahájena stavba – základy a zázemí
2010 – přesně 100 let po zahájení výstavby Památníku Mohyla míru je přístavba muzea slavnostně otevřena spolu se stálou expozicí

Autorská zpráva:
Přístavba obsahuje víceúčelový sál, zázemí a stálou expozici věnovanou tradicím a ohlasu bitvy u Slavkova (Fenomén Austerlitz). Zatímco předchozí expozice je uzavřená, nová expozice zaměřená na osudy bitvy je umístěna na čtyřech rampách obklopujících sál zapuštěný 1,8 m do země. Rampy pokračují do vnějšího prostoru (historie nemá pevný konec) na střechu sálu odkud budou plánovanými průseky v lese vidět významné body bitvy.
Tato stavba dále ruší hranici vnějšího a vnitřního prostoru a obrací zažité architektonické vzorce naruby: v průchozím prostoru na rampách je stálá expozice, ve stabilním prostoru sálu kolem kterého rampy rotují je proměnný děj. Podzemní prostor se střechou složenou z ploch dvojí křivosti má výraznou vertikální dimenzi – tři světlíky (tři armády), kryté jedním kusem předpínaného dvojskla, propojují vnitřní a vnější expozici.
Sochařská instalace v kopci, který zakrývá sál a rampy je provedena jako symbolický průhled do podzemí bojiště. Optická vlákna prosvětlují lebku z čiré pryskyřice, která se nekonečně násobí v iluzivním prostoru a připomíná trochu jiným způsobem než Mohyla míru 30 000 padlých v „Bitvě tří císařů“ r. 1805.




















Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 31.05.11
Návštěvnost: 49906 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.