Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Museum Mimesis

Autor: Álvaro Siza Vieira
Spoluautor: Jun Sung Kim
Adresa: Munbal-ri 499-3, Paju Book, Jižní Korea | mapa
Investor: Open Books Publishing Co.
Projekt: 2007 - 2009 Realizace: 2009 - 2010

Paju Book City ležící třicet kilometrů severozápadně od jihokorejského hlavního města Soulu. V areálu o rozloze 150 hektarů (dokončen v roce 2003) jsou na jednom místě soustředěny činnosti spojené s nakladatelskou činností (lektoráty, tiskárny, výroba papíru).
Mimesis Museum, které vzniklo podle projektu portugalského architekta Álvaro Sizy společně s místním architektem Jun Sung Kim, bylo otevřeno již na počátku letošního roku a obsahuje soukromou sbírku moderního umění jihokorejského nakladatele uměleckých knih.
Do ulice se muzeum tváří jako pravoúhlá krychle. Severní část se však rozevírá do dvou křídel, které organicky obepínají vnitřní atrium. Fasády z pohledového betonu jsou až na přízemí bez otvorů a nechávají plně vyznít skulpturálně laděnou hmotu muzea. Siza, který se na pozemku nebyl ani jednou podívat, svůj návrh popisuje těmito slovy: „Sice jsem chtěl vytvořit atrium, ale přitom žádný zcela odříznutý dvůr, čímž vznikl tento zakřivený tvar. Nejprve člověk spatří tvrdou kubickou formu, když ji však obejde, výraz stavby se zcela změní.“ Ztvárnění výstavních prostorů určuje přístup světla do interiéru. Siza chtěl téměř výlučně pracovat s horním přirozeným osvětlením, a proto musel být navržen zabudovaný druhý strop, který mezi stěnami vytváří široké světelné štěrbiny. Na otázku, jak mohl navrhnout stavbu na místo, které předtím nikdy nespatřil, Siza odpověděl: „Vyrobili jsme velmi velké modely, takže jsem i zde v Portu mohl vstoupit do muzea, abych mohl pracovat s proporcemi a světlem vnitřních prostorů.“
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 17.04.11
Návštěvnost: 51896 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.