Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Schützenmattstrasse 11

Autor: Herzog & de Meuron | Jacques Herzog, Pierre de Meuron
Adresa: Schützenmattstrasse 11, Basilej, Švýcarsko | mapa
Realizace: 1992-93

Typická kanálová mřížka v basilejských ulicích.
Při procházkách centrem Basileje můžete narazit na zajímavý úzký dům. Parcela tohoto městského domu je minimální - 6,3 x 23 metrů. Na pozadí vaší mysli se promítá brněnský hotel Avion od Bohuslava Fuchse...
První dvě patra domu slouží pro obchodní účely, pět horních pater tvoří byty. Přístup do bytů je vyřešen přímo z výtahu v centru dispozice. V zadní části se nachází únikové schodiště. Podobně jako Fuchs prosvětlil interiér Avionu vysokým atriem, tak si i Jacques s Pierrem pomohli vykousnutím základní hmoty domu. Zatímco Fuchs musel osvětlit několik hotelových pokojů, švýcarská dvojice měla za úkol prosvětlit pouze jeden byt rozprostírající se na celém podlaží a to navíc z atria, které je obráceno k zahradě na jihu. Tudíž pro brněnské znalce žádné vzrůšo. Vzrůšo se ale odehrává na uliční fasádě. Celou vysokou jednolitou stěnu tvoří poctivé kovové mřížové okenice, jejichž protáhlý esovitý motiv znásobuje celkový vertikální účin fasády. K naší radosti byly během návštěvy téměř všechny okenice zavřené. Vzpomínky na tento obytný dům vás budou pronásledovat po celé Basileji, poněvadž esovitý motiv na fasádě si HdeM vypůjčili z kanálových mříží na ulicích Basileje. Inu, když často sedáváte (podobně jako Adolf Loos) v kavárenských předzahrádkách, městské motivy vám do architektury samy prosáknou.

Literatura

Autor: Jan Kratochvíl, 13.11.07
Návštěvnost: 70365 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.