Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Turbínová hala AEG
Allgemeine Electricitätsgeselschaft Turbinenhalle

Autor: Peter Behrens
Rozšíření: Jakob Schallenberger, Paul Schmidt
Adresa: Huttenstrasse 12-19, Tiergarten, Berlín, Německo | mapa
Web: www.aeg.com
Projekt: 1908 Realizace: 03.-11.1909

Logo AEG od P. Behrense
Architekt Peter Behrens, kterého do AEG povolal  v roce 1907 generální ředitel Emil Rathenauna pozici “uměleckého poradce“, navrhl v roce 1909 na rohu berlínských ulic Huttenstrasse a Berlichingerstrasse jednu z architektonických ikon své doby – halu pro montáž turbín Všeobecné elektrotechnické společnosti  (AEG - Allgemeine Electricitätsgeselschaft). Nová byla především nosná konstrukce tvořená z plnostěnných profilů s odhalenými kloubovými patkami a trojkloubovými vazníky. Budova továrny je rozdělena na tři částí: prosklenou boční fasádu, vyzděnou štítovou stěnou a odsazený dvoupodlažní halový trakt obložený kamennými deskami. Na delší stěně haly se střídají profily plnostěnných nosníků s dovnitř nakloněným velkoplošným zasklením. Směrem do Huttenstrasse je hala zakončena šestiúhelníkovým lomeným štítem, který je zdánlivě vynášen šikmými okenními poli a ne zužujícími nárožími z obkladového zdiva. Behrens se rozhodl dát klasickým architektonickým prvkům jiný smysl: namísto sloupů jsou znakem pokroku ocelové rámy; místo trojúhelníkového štítu je polygonální zakončení střechy odrážející tvar za ním ležící konstrukce; místo jasné struktury nosníků a trámů přichází s ošálením těchto principů. Ztvárnění boční fasády malé haly se odkazuje na stavby Karla Friedricha Schinkela. V Behrensově ateliéru se tehdy na pozici asistentů či studentů sešli například Walter Gropius, Le Corbusier nebo Ludwig Mies van der Rohe. Posledně zminěný Mies van der Rohe měl velký podíl na ztvárněné dvorní fasády turbínové haly, kterou pak v roce 1939 prodloužili architekti Jakob Schallenberger a Paul Schmidt pomocí ocelové rámové konstrukce na dnešních 207 metrů.
Autor: Petr Šmídek, 17.02.11
Návštěvnost: 29608 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.