Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Heidi Weber House
Le Corbusier Centre

Autor: Le Corbusier
Spoluautor: José Oubrerie, Jean Prouvé
Adresa: Höschgasse 8, Curych, Švýcarsko | mapa
Web: www.lecorbusier-centre.com
Realizace: 1966-67

Tato stavba byla vyvinuta jako prototyp pro variabilní a flexibilní použití; patří k posledním Corbusierovým dílům, která nazýval "Maison d´homme". Budou v ní uskutečňovány výstavy Le Corbusierových projektů, maleb stejně jako dokumentací a shromáždění, které mají za úkol usilovat o lepší lidské prostředí. Montážní systém byl vyvíjen společně s inženýry Jeanem Prouvé a M. Fruitet.
Vchod se nachází pod vysunutou kostkou (o hraně 226cm) z emailovaných desek. Vnitřek stavby se skládá z následujících částí: smontované šedé ocelové rámy, které tvoří kostru horizontálních a vertikálních ploch domu, bílá střecha; do umělohmotných profilů přichycená sdružená okna s bíle naemailovanými větracími klapkami; dubové stěny a podlaha z břidlice v nepravidelném, přesto rytmickém rozdělení desek. Skrz otočné dveře, na kterých byly na obě strany naemailovány Le Corbusierovy ruční kresby, se člověk dostane na jižní zahradní terasu, která je obklopena vodním příkopem a kryta 9 metrů vysokou střechou. Dvoupatrový vnitřní prostor byl Corbusierem zamýšlen jako vzorový ateliér. Vnitřní betonové schodiště, které je na ocelové konstrukci naprosto nezávislé, vede z přízemí k výstupu na střešní terasu; souběžně s schodištěm je probíhá červeně natřený komín. Ke kompaktnímu celku byla přičleněna předstupující betonová rampa s podlahou z tvrdé černé gumy; také pochozí část střešní terasy je opatřena podlahou z tvrdé gumy. Na východě umístěné prostory byly L.C. zamýšleny jako vzorový byt. U schodiště se nachází malá knihovna.
Patentní systém 226 x 226 x 226 cm: Le Corbusier si nechal tento systém v roce 1949 patentovat. Chtěl ho využít v sériové výrobě prázdninových domů na "Cap Martin" (Côte d´Azur).
Zdroj: Detail 1968/2
Vložil: Petr Šmídek, 27.02.13
Návštěvnost: 63426 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.