Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Galerie Svatoš v Kostelci nad Černými lesy

Autor: Jan Línek
Spolupráce: Věra Dubská, Martin Kovář
Adresa: Kostelec nad Černými lesy, Česká republika | mapa
Realizace: 2010

Galerie keramiky je dostavbou posledního fragmentu původních objektů, kterým byla dokončena realizace Rodinné usedlosti v Kostelci Nad Černými lesy publikované také na těchto stránkách. Průchozí objekt byl v původní koncepci určen k bydlení další generace. Během let se však potřeby rodiny změnily, chlapci odcházejí a paní Štěpánka se naopak od řemeslné výroby užitkové keramiky začala více věnovat keramickým objektům a plně přesídlila do keramického atelieru v usedlosti. Kontakty s ostatními výtvarníky-přáteli, kteří stejně jako ona potřebují svá díla někde prezentovat vedla k úvaze přestavby stodoly na galerijní prostor, propojený se stávající keramickou dílnou. Pro mě to byla velmi radostná úloha, změna využití znamenala, že prostor stodoly nebude zaplácán příčkami a jeho prostornost popřena, ale že je možno realizovat koncept, který se vlastně obalové slupky-stěn a stropu příliš nedotýká a přiznává objem stavby související s jeho původní  funkcí. Byl navržen základní koncept, krabička pro WC a kuchyňku, paluba zavěšená v prostoru a na ni vedoucí válec schodiště. Nebyl bych to já komplikátor, kdybych si nepřihřál polívčičku na designu vložené paluby. Aby hra s dřevěnou konstrukcí byla podpořena funkcí jsou průhledné trojůhelníky propouštějící světlo pod palubu, vymezením některých polí podhledu. Prostor pod palubou dostává jiný světelný dojem a deska paluby není pouhým tmavým obdélníkem visícím nad přízemním prostorem. Většina prací je dělána surovým způsobem odpovídajícím syrovosti původní stavby. Před stodolou je snaha vytvořit  entree prostředky drobné architektury - „terasy“ pro exponáty, design dlažby, prkenný průjezd stodolou atd. Asi není třeba více slov, neboť jednoduchost stavby jich nepotřebuje. Snad na závěr - majitelé mají ze svého počinu velkou radost a památkáři byli velmi korektní.
Projekt
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.01.11
Návštěvnost: 68431 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
hezky Vích 09.01.11 19:56
Krásné Honza 13.01.11 08:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.