Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Kostel v Mortensrudu

Autor: Jensen & Skodvin Arkitektkontor | Jan Olav Jensen, Børre Skodvin
Adresa: Mortensrud, Oslo, Norsko | mapa
Investor: Kirkelig Fellesråd i Oslo, Terje Oterhol
Náklady: 5 500 000 Euro Projekt: 1998-99
Realizace: 2000-02
 Užitná plocha: 2200 m²

Kostel se nachází na vrcholku malého hřebenu obklopeného borovicovými stromy a několika obnaženými skalami.
Co se týče dispozice, je stavba rozšířením existujících základů; nebylo tak třeba žádného odstřelování ani vykopávek, vyjma opatrného odstranění tenké vrstvy půdy. Tato metoda, krom jiného, umožňuje snáze zachovat stávající vegetaci a topografii, a tak přidat jistou dimenzi vnímání budovy.
Několik stromů je zachováno přímo uvnitř atria. Některé ze skalních výběžků se jako ostrovy vynořují z betonové podlahy kostela, mezi lavicemi věřících a chórem. Kostel je tak zásadním způsobem členěn prvky, které v místě již existovaly. Toto řešení je možné díky skutečnosti, že je zde relativně velká tolerance v dimenzování prostor. K určení přesného umístění zahrad nebyl použit žádný modul. Zvoleny byly spíše materiály a konstrukce umožňující postupné napojování prostor, bez schodů či modulů.
Napětí mezi přáním vytvořit "tichý" k sobě odkazující prostor a řadou překážek, jež  tuto možnost omezují, bylo vědomě zvoleno jako strategie k architektonickému "narušení" procesu, do něhož je zapojeno velké množství lidí a zájmů a jenž by byl jinak výrazně zatížen konvenčními a jinými historickými odkazy.
Hlavní konstrukcí je ocelový rám s kamennou stěnou nesoucí střechu. Skleněná fasáda, 90 – 160 cm od kamenné zdi, vymezuje kolem prostoru kostela úzkou galerii. Kámen je v této zdi sestaven bez malty, čímž umožňuje, aby jí probleskovalo světlo; přičemž má jednu stranu rovnoměrnou a druhou nikoli. Nerovnoměrná strana vnitřní zdi je na třech stranách kostela vystavena navenek skrze skleněnou fasádu. Kamenná stěna je horizontálně vyztužena ocelovými pásy (4 x 250 mm), jež se rozpínají mezi sloupy vsazenými do zdi vždy po metru. Tyto pásy mohou zeď vyztužit pouze tehdy, pokud váha samotné zdi zatěžuje konstrukci. Skleněná fasáda je vyztužena prvky z ocelových plátů, jež jsou vloženy do vertikálních spojů mezi skleněnými panely a do horizontálních ocelových pásů v kamenné zdi.  
Rozpočet byl značně napjatý; cena za čtvereční metr se rovná ceně sociálního bydlení v Oslu. Aby se tato budova mohla vůbec zrealizovat, museli jsem – nahlíženo z ekonomického pohledu – využít každé možnosti, jak z mála vytěžit více. Toho bylo dosaženo především zavržením konvenčních patentovaných systémů fasád, konstrukcí, zdí, podlah atd. Místo nich jsem použili velmi jednoduché metody a technologie, a s překvapením znovu a znovu zjišťovali, že nebyly pouze levnější, ale že nám daly také mnohem větší architektonickou svobodu.
Fragmentovaný, komplexní charakter, jenž se objevil a jenž vzešel z procesu hledání možných prostorových konfigurací – tedy dispozice, která nakonec mohla být přes veškerá omezení realizována – se ukázala být natolik komplexní, že je prakticky nemožné zachytit při fotografování celou budovu nebo její interiér jedním snímkem.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 20.12.10
Návštěvnost: 37055 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nádhera - krásné místo Dalibor Černý 26.12.10 13:21
pochvala Václav Průcha 27.12.10 07:10
krása František 29.12.10 21:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.